×
 • Lajme
 • Lajme

  Jusuf Buxhovi: 28 Nëntori dhe 17 Shkurti historikisht janë të barasvlershme dhe ashtu duhet të trajtohen

  FrontOnline
  28 Nëntor 2023

  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar.

  Kështu po thotë në një rrëfim për Front Online historiani Jusuf Buxhovi.

  Buxhovi thotë se rrethanat për informim kanë ndryshuar që nga shpallja e pavarësisë.

  Njohjen e historisë nga dy vendet, Buxhovi e ka vlerësuar si folklorikë e periferikë.

  Ai tregon pse i dukën kështu.

  “Jetojmë në rrethanat e tjera, 10-15 vitet e fundit kemi internetin  e mediumet arsimi dhe krejt këto i nënshtrohen këtij moderniteti por ka informim edhe në Shqipëri e Kosovë. Ky faktë i njohjes së historisë në dy vendet është shumë folklorikë dhe periferikë, sepse nuk janë dhënë komponentët më të rëndësishëm se si ka ardh deri të kjo cili është roli i Kosovës dhe i Shqipërisë, Shqiptarët  mund të bashkohen vetëm për rrethanat demokratike dhe që të ruhet integriteti i dy shteteve shqiptare. 28 nëntori dhe 17 shkurti historikisht janë të barasvlershëm dhe ashtu duhet të trajtohen”.

  Historiani Buxhovi thotë se me situatën që krijoj Serbia, gjatë vitit 53-56 u shpërngulën 2,50 mijë shqiptarë në Turqi.

  Ai duke rrëfyer tha se Serbia ka pasur ndikim gjatë Jugosllavisë.

  “Serbia kishte ndikim të madh edhe në rrethana të Jugosllavisë që shqiptarëve mos t’u lejohet forcimi i tyre etnik. Nga viti 53 deri 63 kemi shpërngulje prej 2,50 mijë shqiptarëve për Turqi në përputhje me këto elaboratet.

  Shqipëria si shtet i ushqye një vetëdije se shqiptarët duhet të bashkohen se ata kanë një histori të përbashkët ajo ishte dhe e ushqeu se lëvizjen tonë shtet formuese e cila e solli shtetin e Kosovës”, ka deklaruar Buxhovi.

  Buxhovi: Datat e rëndësishme të muajit Nëntor janë simbolikë e aspak rastësi, ishte koha e fundit për shpallje të pavarësisë së Shqipërisë

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.