×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Jeni anemik?, Këto 4 pije duhet ti konsumoni me patjetër

  FrontOnline
  01 Dhjetor 2023

  Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinën që i nevojiten qelizave të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen. Prandaj, hekurin mund ta përfshini në dietën tuaj ditore, por edhe ta kompensoni me pije të thjeshta.

  Disa pije përmbajnë komponime që mund të përkeqësojnë aneminë duke bllokuar përthithjen e hekurit (kafe, çaj, sode), ndërsa të tjera përmirësojnë përthithjen ose përmbajnë përqendrime mjaft të larta të hekurit, vitaminës B-12 ose acidit folik.

  Lëng portokalli

  Një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se konsumimi i vitaminës C rrit përthithjen e hekurit nga ushqimi. Një nga burimet më të pasura të vitaminës C është lëngu i portokallit sepse një gotë përmban më shumë vitaminë C sesa doza e rekomanduar.

  Lëngu i portokallit është gjithashtu një zgjedhje e mirë për të pirë nëse jeni bërë anemikë për shkak të mungesës së folatit. Çdo filxhan me lëng portokalli ka 74 mikrogramë folate. Kjo është pothuajse 19% e nevojave ditore për një të rritur.

  Lëng karrote

  Një dietë pa ushqime të pasura me vitaminë A mund të përkeqësojë aneminë e mungesës së hekurit. Kjo mund të jetë për shkak se vitamina A ndihmon në lëvizjen e hekurit të ruajtur në trupin tuaj në qelizat e kuqe të gjakut. Frutat dhe perimet me ngjyrë të verdhë dhe portokalli, si karotat, janë burime të mira të karotenoideve, të cilat kur konsumohen shndërrohen në vitaminë A. Përveç lëngut, rekomandohet të hani karota të freskëta.

  Lëng kumbulle

  Lëngu i kumbullave të thata nuk është një burim i mirë i vitaminës A ose C, por është natyralisht i pasur me hekur. Konsumimi i rregullt mund të ndihmojë në uljen e simptomave të anemisë së mungesës së hekurit.

  Çdo filxhan me lëng kumbullash përmban më shumë se tre miligramë hekur. Për meshkujt, kjo sasi do të ishte afërsisht 38% e 8 miligramëve të rekomanduar ditore të hekurit. Për gratë, të cilat duhet të konsumojnë rreth 18 miligramë hekur në ditë, një gotë me lëng kumbulle kumbulle do të plotësonte pothuajse 17% të kërkesës.

  Qumështi

  Njerëzit që kanë anemi sepse nuk konsumojnë mjaftueshëm vitaminë B12 mund ta kompensojnë atë duke konsumuar qumësht. Çdo filxhan qumësht me pak yndyrë përmban 1 mikrogram vitaminë B12, ose gjysmën e dozës së rekomanduar ditore për të rriturit./FrontOnline/

   

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lifestyle01 Mars 2024
  Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Circulation: Heart Failure të Shoqatës Amerikane të Zemrës’, sa më afër dyqaneve ushqimore të jetojmë...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Shumë njerëz mbështeten në hapa qetësues për sëmundje dhe lëndime të ndryshme. Problemet e zakonshme si dhimbja e kokës, dhimbjet e shpinës...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Dashi Mundohuni të shpreheni më shumë gjatë kësaj dite sepse po i mbyllët zemrat nuk keni për të përfituar asgjë të mirë....
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.