×
 • Lajme
 • Lajme

  Java e komunitetit egjiptian, Berisha: Hasim në racizëm, diskriminim dhe mohim të të drejtave

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Komunitetit egjiptian është duke e shënuar javën e vet, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga ky komunitet, Veton Berisha, ka thënë se ende përballën me shumë sfida.

  Berisha në Klan Kosova ka folur edhe rreth 24 qershorit që njihet si Dita Nacionale e Egjiptianëve.

  “Kemi filluar para pesë viteve për të shënuar këtë festë në mënyrë aktive edhe kësaj radhe komuniteti egjiptian po e shënon ditën e tyre nacionale e cila është shënohet më 24 qershor, datë e cila i referohet Kuvendit të parë të një shoqate e komunitetit egjiptian e cila është mbajtur në Ohër. Janë mbledhur të gjithë përfaqësuesit e rajonit në Pejë dhe e kanë caktuar këtë ditë që të shënohet si ditë e komunitetit egjiptian”.

  “Kemi fillu të bëjmë aktivitete për këtë ditë edhe për të ndërgjegjësuar njerëzit e tjerë për ekzistencën e komuniteti egjiptian, për anët e mira e kulturën, traditën dhe gjërat që ka ky komunitet por në të njëjtën kohë e kemi shfrytëzuar këtë javë të komunitetit për të senzibilizu opinionin dhe institucionet që ky komunitet ka nevojë për një pozitë më të mirë”.

  Berisha mes tjerash njoftoi se për shkak të pandemisë shumë aktivitete nuk do të mbahen, mirëpo tregoj se me kë nga krerët shtetëror do të takohen.

  “Për shkak të pandemisë jemi të kufizuar në shumë aktivitete”.

  “Në javën dhe ditën e komunitetit insistojmë që të takojmë krerët shtetëror dhe të kemi takime me ta”.

  “Sot kemi takime të ndara me presidentin, ku një delegacion i komunitetit egjiptian do të jetë tek presidenti, gjatë ditë do të kemi pritje edhe nga ana e kryeministrit dhe në të njëjtën kohë do të kemi një konferencë të përbashkët me kryeministrin”.

  “Nesër në mëngjes do të kemi pritje nga kryetarja e Kuvendit dhe do të ketë takime tjera në nivele komunale”.

  Berisha mes tjerash ka folur edhe rreth sfidave që përballën si komunitet në Kosovë.

  “Mungon vullneti dhe aktiviteti proaktiv i veprimeve konkrete, prioritetet që kanë qenë në Kosovë me tema të ndryshme gjithmonë prioritetet e komunitetit egjiptian i kanë lanë nën hije duke i trajtuar si prioritet të rendit të tretë dhe e them me përgjegjësi të plotë se gjendja nuk është e kënaqshme e kemi një situatë sfiduese, ballafaqohemi shpesh me qasje inferiore, me qasje që kanë elemente të racizmit, diskriminimit dhe mohim të të drejtave që janë shumë elementare për ne”.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, është hapur edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale, ku qindra studentë po...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës, se është normalizuar qarkullimi në pikat kufitare me Serbinë. Kjo...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.