×
 • Sport
 • Sport

  “Jam njeriu më i lumtur në botë”, flet heroi i ri i Realit

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit.

  Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur në ditët ku është sot.

  Ai në këtë edicion e shfrytëzoi për mrekulli lëndimin e Thibaut Courtois dhe formën jo shumë të mirë të Kepa Arrizabalaga dhe u bë portieri i parë i “Los Blancos”.

  E 25 vjeçari u bë hero i “Mbretërve të Spanjës” mbrëmë në ndeshjen e kthimit çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

  Portieri ukrainas bëri paraqitje fantastike duke i shpëtuar spanjollët, ndërsa ishte protagonist mbi të gjitha në gjuajtjet e penalltive duke ia mundësuar ekipit të Carlo Ancelottit kualifikimin në gjysmëfinale.

  “Puna e madhe u shpërblye. Jam mjaft i lumtur që e ndihmova Real Madridin dhe më duhet ta falënderoj këtë grup futbollistësh për mbështetjen. Jam njeriu më i lumtur në botë”, tha Lunin pas lojës.

  Ai i ishte bashkuar Realit në vitin 2018 si portier i tretë, ndërsa i kishte pranuar huazimet në Leganes, Valladolid e Oviedo.

  Edhe këtë sezon e nisi si portieri i tretë, ndërsa kundër RB Leipzig i bëri 9 pritje.

  E mbrëmë i bëri 8 pritje të tjera kundër Manchester Cityt në “Etihad Stadium”, ndërsa i bëri dy pritje historike të penalltive duke e ndihmuar ekipin e tij që ta presë biletën e gjysmëfinales së Championsit./Express

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Sport24 Maj 2024
  Fituesi i Capocannonieres dhe i Scudettos, kapiteni i Interit, Lautaro Martinez, është shpallur lojtari më i mirë i sezonit 2023/2024 në Serie...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.