×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izraeli pas sulmit në Rafah: Lufta në Gaza do të vazhdojë deri në fund të vitit 2024

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit.

  Tanket izraelite u zhvendosën në zemër të Rafahut për herë të parë të martën, pavarësisht një urdhri nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë për t’i dhënë fund sulmeve në qytet, ku shumë palestinezë janë strehuar nga bombardimet, raporton jerusalempost.

  Luftimet në Gaza do të vazhdojnë të paktën deri në fund të vitit 2024, shtoi ai, duke sinjalizuar se Izraeli nuk është gati t’i japë fund luftës siç kërkohet nga Hamasi, si pjesë e një marrëveshjeje që do të përfshinte shkëmbimin e pengjeve që mban për të burgosurit palestinezë.

  “Lufta në Rafah nuk është një luftë e pakuptimtë”, tha këshilltari i Sigurisë Kombëtare izraelite, Tzachi Hanegbi, duke përsëritur se qëllimi ishte t’i jepte fund sundimit të Hamasit në Gaza dhe të ndalonte atë dhe aleatët e tij të sulmonin Izraelin.

  Shtetet e Bashkuara, aleati më i afërt i Izraelit, përsëritën kundërshtimin e tyre ndaj një ofensive të madhe tokësore në Rafah, duke thënë se nuk besonin se një operacion i tillë ishte duke u zhvilluar.

  Në Gjenevë, më shumë se 30 vende në një takim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dënuan sulmet e Izraelit ndaj spitaleve në Gaza dhe kërkuan një hetim më të detajuar rreth krizës shëndetësore në enklavë. /Telegrafi/

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.