×
 • Lajme
 • Lajme

  Islami: Në Kosovë ekziston një numër enorm i armëve në duartë e qytetarëve

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë alarm për institucionet.

  “Rritja e numrit të vrasjeve e plagosjeve është një sinjal jo i mirë se shoqëria po kalon në një fazë ku njerëzit përmes armëve po përpiqen që t’i zgjidhin problemet e veta, kjo duhet të na brengos si shoqëri e në veçanti institucionet që do duhej të jenë një alarm se në Kosovë ekziston një numër enorm i armëve tek njerëzit e papërgjegjshëm”, theksoi Islami.

  Për njohësin e sigurisë, institucionet qeveritare do duhej përveç masave sensibilzuese, të merrnin edhe masa më represive për armët.

  “Përveç masave sensibilizuese që duhet të bëhet përmes organizatave jo-qeveritare, institucionet do duhej që me masa më represive të veprojnë duke i identifikuar e konfiskuar të gjithë ata që mbajnë armë pa leje e sidomos armë të gjata e luftarake që përdorën vetëm në luftë. Ky mund të jetë një element për ta zvogëluar numrin e plagosjeve”, tha Islami në Front Online.

  Shqetësuese/34 raste të ‘Tentim-vrasjeve’ në Kosovë vetëm gjatë këtij viti

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.