Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-gjyqtari shpreson në përkrahjen e partive për President, askush s’i ka kthyer përgjigje

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-gjyqtari, Nehat Idrizi, dje ka shpallur kandidaturën për President të Kosovës. Idrizi ka kërkuar mbështetje edhe nga partitë në vend për këtë pozitë. Por, a i ka kthyer përgjigje ndonjëra?

  Në një përgjigje për Gazetën Express, ai thotë se ende s’ka pranuar ndonjë përgjigje nga partië për letrën që e nisi dje.

  Por, thotë se ka kontakt me disa prej deputetëve, derisa shpreson se do ta ketë përkrahjen e shumicës.

  “Përgjigje ende nuk kam marrë për arsye se letra dje pasdite është dërgu. Kemi kontakte me disa deputetë të partive të ndryshme dhe po shpresojmë se do ta kemi përkrahjen e shumicës së partive”, ka thënë Idrizi për Express.

  Ndryshe, Idrizi i ka njoftuar dje të gjitha subjektet politike për kandidaturën e tij, prej të cilave ka kërkuar edhe mbështetje.

  “Dëshiroj t’ju informoj për kandidaturën time për President të Republikës së Kosovës. Si një kandidat apolitik, kërkoj mbështetjen tuaj dhe të subjektit tuaj politik për kandidaturën time.

  Unë besoj thellë që Kosovës i duhet një President apolitik dhe konsensual. Unë ju garantoj që do të punojmë së bashku për të arritur objektivat shtetërore”, thuhet në letrën e Idrizit drejtuar partive.

  Idrizi ka qenë gjykatës, profesor dhe Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

  Përveç Idrizit, synime për pozitën e Presidentit ka edhe Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai ka paralajmëruar edhe zgjedhje të reja nëse ai nuk bëhet Shef i Shtetit.

  Ndryshe, Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje nga pozita e presidentit më 5 nëntor, pas konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale. Këtë pozitë aktualisht e ushtron kryeparlamentarja Vjosa Osmani.

  Ajo mund ta mbajë këtë pozitë vetëm gjashtë muaj pasi kështu e përcakton Kushtetuta. Gjatë kësaj kohe duhet të votohet Presidenti ri. Në të kundërtën vendi shkon në zgjedhje. Ndërsa, se kush do të mbetet në krye të Shtetit pas kësaj periudhë duhet kërkuar interpretim te Gjykatës Kushtetuese.

  Kushtetuta e Kosovës e saktëson se si zgjidhet presidenti i shtetit. Sipas Nenit 86, presidenti zgjidhet në Kuvend të Kosovës, me votim të fshehtë.

  Në këtë pozitë mund të nominohet si kandidat, ai apo ajo që siguron nënshkrimet e të paktën 30 deputetëve të Kuvendit, derisa saktësohet se deputetët e Kuvendit mund të nënshkruajnë vetëm për një kandidat për president.

  Zgjedhja e kreut të shtetit bëhet me dy të tretat e votave të të gjithë deputetëve.

  “Nëse asnjëri kandidat nuk merr shumicën prej dy të tretave (2/3) në dy votimet e para, organizohet votimi i tretë në mes të dy kandidatëve të cilët kanë marrë numrin më të lartë të votave në votimin e dytë dhe kandidati që merr shumicën e votave të të gjithë deputetëve, zgjidhet President i Republikës së Kosovës. Nëse në votimin e tretë, asnjëri kandidat nuk zgjidhet President i Republikës së Kosovës, shpërndahet Kuvendi dhe shpallen zgjedhjet e reja, të cilat duhet të mbahen brenda dyzet e pesë (45) ditësh”, saktësohet në Kushtetutë, në nenin që flet për zgjedhjen e presidentit.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.