×
 • Vip
 • Vip

  “Intermezzo” e jetës

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  “Fotografia është mënyrë për të ndjerë, prekur, dashuruar. Atë që e shkrep në film, është aty përgjithmonë… Kujton gjërat e vogla, shumë kohë pasi ti harron çdo gjë”. Kështu ka thënë fotografi i njohur amerikan, Aaron Siskind, që u ka kushtuar rëndësi detajeve për të krijuar imazhe të reja të pavarura nga subjekti origjinal – atë që legjenda e artit të fotografisë, Alfred Stieglitz, e ka quajtur realitet delikat që bëhet me real se realja.

  Mjeshtri i fotografisë, Fahredin Spahija, e ka krijuar një realitet të tillë – origjinal si gjithmonë. Një ide e një vepër përtej idesë, që lë hapësirë për secilin për të interpretuar realitetin e tij. Sepse, i tillë është roli i artit: të të bëjë të reflektosh e pasqyrosh. Të të shtyjë të mendosh e të kesh guxim të shprehesh.

  Video-arti që i dedikohet muzikës “Intermezzo” të Agron Shala, të finalizuar tash së voni në studion e Muhamet Veselit – Muhës, është një vepër e rrallë, jo vetëm në hapësirat shqiptare. E realizuar pa asnjë filtër apo efekt digjital, është një film i shkurtër artistik që do ta shihni ndryshe secilën herë. Mund të jetë një dokumentar, një animacion, një rrëfim që mund ta ndërtojë secili sipas asaj që ndjen. “Intermezzo” flet për dashurinë, për vetminë, për luftën me tjetrin/tjetrën, për luftën me vetveten… Për veten dhe për të tjerët… Një intermezzo e jetës tonë.

  Ky bashkëpunim mes Fahredin Spahisë, Muhës dhe Agron Shalës është një tjetër rrëfim: një pasion e sakrificë e përbashkët për artin, pa asnjë interes tjetër. Aq më pak material. Një rrëfim i guximit për të krijuar e luftuar për të mbetur artist e njeri.

  Vepra “Intermezzo” do të jetë pjesë e projektit të madh muzikor të Agron Shalës, “Bardhezi”, bashkëpunëtorë tjerë të të cilit janë: Xhevdet Bajraj, Valon Gashi, Ilir Veseli, Besa Llugiqi, Shkelzen Veseli, Kapllan Nikçi, Vjollca Llugiqi, Nick Montopoli, Sam Davidson…

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Vip17 Qershor 2024
  Asdren Gjikolli, i njohur si “Gjiko” katër ditë më parë lansoi një projekt më ndryshe se ato që kishim parë më parë,...
  Vip17 Qershor 2024
  Ish-konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alba Vukaj tash e sa kohë po shijon pushimet. Duke vizituar Portugalinë, Meksikën e tani edhe...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, për FrontOnline, thotë se është detyrim ligjor që kategoria e veteranëve të luftës, të jetë nën nivelin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Bashkimi Evropian ka thënë se afati i dorëzimit të raportit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, rreth masave të vendosura...
  Ekonomi18 Qershor 2024
  Përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të vizitojnë Malin e Zi nga 17 deri...
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.