×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Inspektorati i Punës: Do ta rrisim numrin e inspektorëve nga 63 në 120 këtë vit

  FrontOnline
  07 Shkurt 2024

   Inspektorati i Punës në Kosovë si institucioni primar që përkujdeset për të drejtat e punëtorëve në vend thonë që në vitin e kaluar ka shqiptuar mbi 1 mijë gjoba.

  “Gjatë vitit 2023, Inspektorati i Punës ka shqiptuar 1067 masa ndëshkimore”, thuhet në përgjigjen e inspektoratit.

  Madje, nga inspektorati thonë që do të rritet numri i inspektorëve në 120, nga 63 sa janë tani.

  E me këtë, do të bëhen edhe më shumë inspektime.

  “Inspektorati i Punës ka të punësuar 63 inspektorë të punës, gjatë këtij viti do të rritet numri i tyre deri në 120. Me rritjen e numrit të inspektorëve të punës kemi edhe rritjen e numrit të inspektimeve të cilat drejtpërdrejt ndikojnë në rritjen e mbikëqyrjes së zbatimit të legjislacionit”, kanë thënë nga Inspektorati i Punës.

  11 vdekje në vendin e punës gjatë 2023-tes, Inspektorati shqiptoi mbi 1 mijë gjoba

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.