×
 • Lajme
 • Lajme

  Ibraj: Spitali i Pejës i gatshëm për trajtimin e pacientëve me COVID-19

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Instituti i Shëndetësisë Publike ka nxjerrë një rregullore të re ku pacientët që kanë simptoma të lehta të trajtohen në spitalet regjionale në mënyrë që të mos mbingarkohet Klinika Infektive e QKUK.

  Shef i emergjencës në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, Besnik Ibraj ka thënë se ky spital është i gatshëm të trajtojë pacientë me COVID-19.

  “Rekomandimi më i ri është që secili spital të ketë së paku dy dhoma ku do të trajtohen pacientët e mundshëm me COVID-19 në mënyrë që të bëhet shpërndarja e pacientëve dhe të mos mbingarkohet Klinika Infektive”, tha ai.

  “Edhe ne në Pejë kemi repart infektiv, kemi edhe mjekë infektolog që janë të gatshëm të përballen me këtë pandemi”.

  Ibraj thotë se nëse qytetarët zbatojnë rekomandimet e institucioneve shëndetësore numri i të prekurve do të bjer vazhdimisht.

  Shef i emergjencës në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës doke folur për situatën e përgjithshme të shëndetësisë në Pejë thotë se spitali është duke punuar me kapacitet të plota por ai ka lutur pacientët që nuk kanë raste urgjente të drejtohen edhe të qendrat e mjekësisë familjare

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.