Front TV

Hysni Gucati dënohet me 4 vjet e gjysmë burgim nga Specialja

Hysni Gucati dënohet me 4 vjet e gjysmë burgim nga Specialja
10:48 | 18 Maj 2022

Gjykata Speciale në Hagë ka shpallur aktgjykimin ndaj dy ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, raporton Front Online.

Hysni Gucati është shpallur fajtor nga Specialja dhe është dënuar me4 vjet e gjysmë burgim dhe 100 euro gjobë.

Ai bashkë me Nasim Haradinajn akuzohen nga Specialja se kishin zbuluar paaautorzim informacione të mbrojtura.

Sipas aktakuzës ata kishin zbuluar të dhëna identifikuese të disa dëshmitarëve të mundshëm.

“Ish-krerët e Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, akuzohen se në dyshimin e bazuar mirë se së paku midis 7 dhe 25 shtatorit 2020, kishin zbuluar paautorizim informacione të mbrojtura prej Ligjit të Dhomave të Specializuara, ndër të cilat të dhëna identifikuese të disa dëshmitarëve (të mundshëm), në tre konferenca shtypi dhe aktivitete të tjera të transmetuara, si edhe përmes shpërndarjes së mëtejshme ku përfshihen deklaratat në rrjetet sociale” -thuhet në aktakuzën e publikuar nga DHSK-ja.

Dy krerët e OVL UÇK-së ishin arrestuar më 25 shtator të vitit 2020./Front Online/

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera