×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hotelet në Maqedoni fillojnë me punë sipas protokollit për mbrojtje nga COVID-19

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Protokolli hyri në fuqi, sipas të cilit nga sot hotelet mund të pranojnë përsëri mysafirë. Kapacitetet hotelerike u mbyllën me masa për të parandaluar përhapjen e virusit COVID-19.

  Protokolli rregullon procedurat për pjesën e objekteve hotel-akomodim, rekomandimet dhe masat për pritjen dhe akomodimin e mysafirëve, procedurat e restorantit, përdorimin e tualeteve, si dhe rekomandimet për mysafirët dhe për veprimin në rast të simptomave me COVID-19.

  Ndër të tjera, hotelierëve u kërkohet të sigurojnë dezinfektim për këpucët para derës së hyrjes dhe një dezinfektim të duarve. E detyrueshme është mbajtja e maskës mbrojtëse nga ana e mysafirve dhe stafi, duhet të ketë një ndarje prej qelqi në recepsion (banak).

  Pagesa me kartela kreditit theksohen gjithashtu si një shkallë mbrojtjeje për të zvogëluar rrezikun e transmetimit të infeksionit.

  Protokolli në fushën e procedurave të restorantit nuk lejon shërbimin e ushqimit në dorë. Nuk lejohet të shërbejmë mysafirët në bar dhe tavolina në këmbë.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nesër do të zhvillojë takim me shqiptarët në Milano të Italisë. Kështu ka bërë të ditur vet...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, ka takuar sot presidentin e Republika Sërpskas, Millorad Dodik. Siç njoftoi i pari i shtetit serb, në...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Më shumë se 300 persona kanë vdekur dhe mbi 1,100 shtëpi u shemben nga një rrëshqitje masive dheu që rrafshoi një fshat...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.