×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Tre prokurorë për hetimin e krimeve të luftës janë pak

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Prokuroria Speciale në Kosovë ka vetëm tre prokurorë të cilët ndër të tjera merren edhe me krimet e luftës.

  Ajo në DESKU-n e Kohës ka thënë se ky numër është i pamjaftueshëm, marrë parasysh natyrën e punës që ata kanë.

  “Ne kemi thënë se duhet të fuqizohen institucionet tona të drejtësisë. Në Prokurorinë Speciale ne kemi vetëm tre prokurorë që merren me krime të luftës, terrorizëm, krime apo shpëlarje të parave. Duke pasur parasysh natyrën e rasteve të krimeve të luftës, tre prokurorë special është e pamjaftueshme të merren me raste të krimeve të luftës.

  Haxhiu ka shtuar se Lëvizja Vetëvendosje shumë herët e ka kundërshtuar Gjykatën Speciale, pasi thotë se e njëjta është etnike dhe e njëanshme.

  Ajo tutje ka shtuar se kjo gjykatë do të do të gjykojë strukturën organizative të UCK-së, që sipas saj, po e deformon të vërteten historike.

  “Sipas kësaj aktakuze Kosova po del xhelati e Serbia viktima. Nëse e keni parë aktakuzën nuk ka të bëjë mbi gjetje faktike por spekulime të Speciales”, ka shtuar ajo.

  Ajo ka thënë se Qeveria Hoti do të duhej të largohej nga pushteti, pasi sipas saj, nuk mund të thuhet se kjo është çështje drejtësie e të presim çfarë po bën Gjykata speciale.

  Haxhiu ka thënë se VV-ja ka pasur qëllime e plan edhe në kohën kur është kundërshtuar Gjykata Speciale.

  Ajo ka thënë se Qeveria duet të largohet, sepse sipas saj, nuk mund të vazhdohet me një qeveri që s’i ka numrat e as mbështetjen e popullit.

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Kronika20 Shkurt 2024
  Qytetarit serb policët i kanë kthyer paratë që i kishin humbur në pikën kufitare në Bërnjak. Policia njofton se bëhej fjalë për...
  Kronika20 Shkurt 2024
  Një person është plagosur me armë zjarri sot dhe i njëjti ka kërkuar ndihmë mjekësore në Spitalin e Vushtrrisë. Lidhur me rastin...
  Kronika20 Shkurt 2024
  Një aksident trafiku ka ndodhur në magjistralen Gjilan-Prishtinë, konkretisht në fshatin Slivovë. Nga fotot që ka siguruar Radio Star, shihet se përplasja...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një cigare dyshohet të jetë shkaku i zjarrit që kaploi objektin e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. Sipas Donat Lushakut, zëdhënës...
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.