×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu për votimet në Veri: Kjo hapje e qeverisë ilegale ka cenuar integritetin e vendit

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se gjatë qeverisjes së këtij subjekti politik, është shtruar si pyetje çështja e zgjedhjeve të Serbisë.

  Sipas saj, në lidhje me këtë VV ishte e vendosur të respektohet Kushtetuta e Kosovës.

  “Në qeverisjen tonë u shtrua si pyetje çështja e zgjedhjeve të Serbisë. Në lidhje me këtë ne ishim të vendosur të respektonim atë që është obligim, Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Ne jemi shtet dhe ashtu do të duhej të silleshim. Kjo hapje e qeverisë ilegale dhe ilegjitime ka cënuar integritetin e vendit”.

  “Por, serbët e Kosovës do të kishin mundësinë që të votojnë vetëm në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë ose përmes postës. Në të dy këto raste, Kosova nuk do të bënte asgjë tjetër, veç asaj që bënë një shtet i pavarur dhe ashtu siç veprohet edhe në vendet tjera si Kroaci, Slloveni etj”.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka thënë se arsyeja pse s’ka mundur të marrë pjesë në mbledhjen e...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Aktori i “Sex and the City”, Eddie Driscoll, ka vdekur në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Eddie Driscoll luajti në...
  Sport27 Shkurt 2024
  Roma ka marrë fitoren e pestë në gjashtë ndeshjet e fundit në Serie A që po udhëheqet nga Daniele De Rossi. Legjenda...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se në vazhdimësi është punuar për përballjen me krizën energjetike dhe se masat e ndërmarra...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Bruksel kanë përfunduar takimet e ndara mes emisarit të Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, dhe delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, lidhur me...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, me ftesë të autoriteteve franceze, ka marrë pjesë në edicionin e 60-të të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.