×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Nuk kemi nevojë të eksperimentojmë e ta bëjmë Haradinajn president

  FrontOnline
  17 Dhjetor 2020

  Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka deklaruar se Kuvendi i Kosovës nuk ka legjitimitet për të zgjedhur presidentin për një mandat pesë vjeçar.

  Haxhiu në një intervistë për Telegrafin ka thënë se grupi më i madh parlamentar LVV është në opozitë, dhe se pjesa tjetër e koalicionit qeverisës nuk i ka numrat.

  “Ky Kuvend nuk po mund të kryejë as përgjegjësitë minimale që i ka”, tha ajo.

  Duke diskutuar për çështjen e presidentit, Haxhiu tha se shpreson që Kosova mos të ketë edhe një herë një president sikur Hashim Thaçi.

  “Uroj që Kosova mos ta ketë fatin që me pas edhe një herë president një figurë si Hashim Thaçi, i cili ka qenë figurë përçarëse, i cili asnjëherë nuk e ka përfaqësuar unitetin e popullit, por e ka pasur njërën këmbë në PDK dhe gjysmën tjetër në presidencë”, shtoi ajo në emisionin “Përballje” me kryredaktorin Muhamet Hajrullahu.

  Sipas Haxhiut, diskutimet që po bëhen për president në këtë situatë janë të papranueshme.

  “Ne kemi thënë se çfarë do tendence për ta zgjedhur presidentin pa shkuar në zgjedhje është tendencë për t’ia zgjatur mandatin qeverisë Hoti. Nuk do të pranojmë të flasim për asnjë emër të kandidatit për president. Ne kemi thënë se kryeministri na takon për shkak se ashtu kishte vendosur populli, kurse për postin e presidentit diskutimet kanë filluar menjëherë pas zgjedhjeve të tetorit, një ambicie e paparë e Isa Mustafës për postin e presidentit. Tash kanë dalë figura tjera që duan të bëhen president por aty është vetëm një karrige”, u shpreh Haxhiu.

  Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Albulena Haxhiu gjatë intervistës për “Përballje” në Telegrafi Foto: Ridvan Slivova

  Haxhiu komentoi edhe qëndrimin e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili ka shprehur gatishmërinë për pozitën e presidentit.

  “Ne kemi thënë gjithmonë që presidenti duhet të jetë një figurë unifikuese, pse patjetër duhet me qenë dikush nga partitë politike. Unë nuk mendoj që Ramush Haradinaj nuk është kandidati i duhur për president dhe nuk e kuptoj ambicien e tij për të qenë president. Ai ka qenë kryeministër dy vite, dhe na ka treguar mënyrën se si qeverisë, ndër vendimet e tij të para ishte çështja e rritjes së pagave për vete. Haradinaj ka përgjegjësi të madhe për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, ju e dini se flamurin e kundërshtimit e ka pasur AAK, ndërsa në momentin që u bë kryeministër ai hoqi dorë nga territori i Kosovës. Prandaj, nuk kemi nevojë të eksperimentojmë dhe ta bëjmë president Haradinajn”, theksoi ajo.

  Haxhiu pohoi se për Kosovën do të jetë dëm i madh nëse Haradinaj bëhet president, duke shtuar se ai nuk është kandidat i duhur për president.

  Haxhiu në këtë intervistë ka folur edhe për qeverinë Hoti duke thënë se kjo qeverisje ka dështuar në menaxhimin e pandemisë COVID-19 si dhe është qeveri me skandale të mëdha për pak muaj sa është aty.

  Sipas Haxhiut skandali më i madh i kësaj qeverie është ai i vjedhjes së 2.1 milionë eurove në thesarin e buxhetit të shteti.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Sport29 Maj 2024
  Sonte do të zhvillohet finalja e madhe e Ligës së Konferencës, ku përballë njëra tjetrës do të jenë Olympiacos dhe Fiorentina. Olympiacos...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia njofton se në vazhdën e veprimeve hetimore në lidhje me rastin e titulluar “Dinari serb” sot është realizuar kontrolli i filialës së bankës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.