×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj thotë se siguria është parametri i parë i shtetësisë

  FrontOnline
  06 Dhjetor 2023

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe për Asociacionin, por edhe për çështje të tjera që kanë të bëjnë me ekonominë, buxhetin, etj.

  Lidhur me sigurinë në vend, ish-kryeministri Haradinaj, mes tjerash ka përmendur vrasjen e  Liridonë Ademajt, ditë më parë në Prishtinë, i orkestruar nga burri i saj, por edhe për ngjarjet tjera që cenojnë sigurinë në vend, si, fjala vjen, vjedhjet në argjendarinë në Suharekë e gjetiu, ku për pasojë pati një polic të plagosur dhe një person vrarë.

  Kreu i AAK-së, tha se rendi i ligji kërkon një kujdes të vazhdueshëm, ngase sipas tij, i vetmi shpëtim na vjen nga institucionet e rendit dhe ligjit, ngase në kohë rekord arritën të zbulojnë kryesit e veprimeve të tilla.

  “Institucionet e rendit dhe të ligjit na e kanë kthyer besimin tek ata, te shteti”, deklaroi Haradinaj, por, shtoi ai, mirë do të ishte të punohej në parandalimin e këtyre ngjarjeve.

  I pari i AAK-së u shpreh kritik ndaj qeverisë së vendit në mosmbështetjen ndaj organeve të sigurisë.

  “Ngjarja e 24 shtatorit dëshmoi se sa i rëndësishëm është investimi në rend dhe ligj, që janë parametra të parë, për të pasur pastaj ekonomi, arsim, shëndetësi, kulturë dhe çdo sektori tjetër”, deklaroi Haradinaj, për RTK-në.

  Ish-kryeministri Haradinaj, ka folur edhe për buxhetin, për ç’gjë ishte kritik ndaj Qeverisë Kurti, ngase, sikundër shpjegoi ai, kemi vetëm bartje të buxhetimit në vitin vijues, jo rritje të investimeve, jo rritje të buxhetit.

  Qeveria Kurti, sipas Haradinajt  nuk ka kryer asnjë projekt kapital për vendin.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Pasditen e së hënës, një vet-aksident ka ndodhur në Suharekë. Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi tha për Front...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi, ka thënë në emisionin Info Magazine se Rregullorja për dinarin është në përputhje me ligjin dhe...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja, Vjosa Osmani ka uruar kryeministrin e Suedisë, Ulf Kristersson, për marrjen e dritës jeshile nga të gjitha vendet anëtare për anëtarësim...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.