×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj jep një skenar pse Kurti po do zgjedhje: U ka premtuar ndërkombëtarëve Asociacionin në mandatin e ri

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Ramush Haradinaj, deputet në Kuvendin e Kosovës, njëherësh kryetari i AAK-së, thotë se kryeministri Albin Kurti ka një skenar pse dëshiron të shkojë në zgjedhje por që s’do ta ndihmojë asgjë pasi, sipas tij, VV po bie.

  “Nuk mundem për besë të flas me ndonjë saktësi të caktuar por duhet pasur një arsye pse ai po nxitohet tash, më shumë se sa që po i bie përqindje, pra ai i ka të dhënat që është në rënie e sipër. Ne po flasim me njëfarë qartësie, ne kemi informata. Kurti ka problem, s’do t’i ndihmojnë as pakot sociale, as koeficienti”, shprehet ai.

  Sipas tij, Kurti e ka skenarin që ta shpërndajë Kuvendin e më pas të nisë me disa “dhurata” për qytetarët “për të blerë vota”.

  “Ai e ka skenarin, shpërndarja e parlamentit dhe në kohën prej shpërndarjes ai do t’i drejtohet qytetarëve me disa dhurata sa për t’ua blerë votën, që është mashtrim dhe njëkohësisht nga frika se diaspora nuk e voton më, e ka votuar diasporën me ministren e jashtme, MPJ edhe pse i ka marrë krejt kërkesat nga KQZ, nuk i ka ndërmarrë veprimet që t’ua mundësojnë shtetasve tonë që jetojnë jashtë Kosovës, që të votojnë në ambasada apo nuk ka hapur kutinë postare që qytetarët tanë të votojnë atje për 60 centë, i ka dënuar të votojnë si herën e kaluar, nuk besoj se është vetëm rënia e votave, ka edhe shqetësime tjera. Po i lëmë hipotetike, por nuk është e mirë e marrëdhënieve të tij me askënd”, vlerëson Haradinaj.

  Ai shton se mos anëtarësimi në KiE ka qenë humbje dhe për aleatët dhe të gjitha këto humbje janë si pasojë e Kurtit.

  “Unë mendoj se durimi e pasoni e toleranca ndaj tij po zvogëlohet për shkak të sjelljeve e të mashtrimeve të tij. Mos anëtarësimi në KiE s’ka qenë humbje vetëm për Kosovën por edhe për aleatët e Kosovës dhe të vetmit që kanë fituar në këtë rast janë Serbia e Rusia. KiE ka qenë dëshmi për të vazhduar edhe në NATO dhe BE. Edhe mungesa e këtyre dy opsioneve i ka shkaktuar humbje aleatëve tanë, që po luftojnë me Rusinë. Kurti i ka shkaktuar këto pasoja, këto shkojnë në emrin e tij, këto pasoja në emrin e tij kanë shkuar aq larg sa ta inkurajojnë Serbinë t’i shkruajë asamblesë parlamentare të NATO-s”, shton Haradinaj.

  Sipas kreut të AAK-së, Kurti u ka premtuar ndërkombëtarëve që do ta bëjë Asociacionin dhe të gjitha që i kërkohet pas zgjedhjeve, andaj dëshiron që t’i shpallë ato.

  “Po prandaj thash se po qarkullojnë zëra që Kurti u ka thënë autoriteteve të caktuara përmes emisarëve të vet, që në një mandat të ri ato që s’i ka kryer do t’i kryejë, por s’mund t’i bëjë para zgjedhjeve sepse do të jenë karta e tij kryesore zgjedhore dhe u ka thënë se do ta bëjë atë që tha edhe zonja Gërvalla, që buron nga ky premtim, që çoi dhe letër, pra buron nga premtimi i Kurtit që ka dhënë, andaj po ngutet që të shkojë në zgjedhje dhe sapo t’i kryejë i bën”, potencon ai.

  Haradinaj shton se Asociacioni do të përdoret nga Kurti për të marrë votat në zgjedhje dhe më pas do ta dërgojnë draftin, siç dhe janë zotuar.

  “Kurti nuk e ka hallin te partia e luftës. Unë e shoh Kurtin si ai që e bën Asociacionin sepse e kanë shkruar letrën, e ka bërë realisht. Zbatimi i tij është çështje praktike që duhet të ndodhë në një mënyrë të caktuar por Kurti u ka kërkuar ndërkombëtarëve, “ju lutem më ndihmoni të shkoj në zgjedhje i padëmtuar, t’i kryej zgjedhjet, t’i kryej punët tjera”, e kanë draftin e kanë bërë…nuk e çojnë draftin para zgjedhjeve, zonja Gërvalla thoshte në letër se e çojnë draftin në fund të majit, prandaj po iu ngutet që t’i shpallin zgjedhjet para fundit të majit, që drafti mos të shkojë para se të votohet, nëse shkojmë në zgjedhje, ai thotë se draftin e kanë të gatshëm por ua japin pas zgjedhjeve sepse iu duhet për t’i marrë votat. Kjo është situata”, deklaron Ramush Haradinaj për Blic Interview.

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se temperaturat minimale...
  Të tjera
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...
  Vip14 Qershor 2024
  Ish-konkurrentja e BBVA3 dhe moderatorja Erjola Doçi intervistoi Jul Dedën në emisionin më të ri që startoi në Top Channel, Top Arena. Mes...
  Lifestyle14 Qershor 2024
  Është i ri me moshë, por ka arritur ta përvetësoj talentin e tij prej frizeri si askush tjetër. I riu nga Prishtina,...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në manifestimin për shënimin e 25-vjetorit të çlirimit të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.