×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj i ashpër me Kurtin: Përçau shqiptarët në Luginë, po çon ujë në mulli të Serbisë

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë.

  Haradinaj thekson se, kjo përçarje e shqiptarëve “çon ujë në mulli të Serbisë”.

  Tutje, Haradinaj shton se, përderisa Lugina ka nevojë për rolin unifikues të Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë, po ushqehet njëanshëm me pjesëmarrjen e Kurtit në një tubim të një partie politike.

  “Përçarja e shqiptarëve çon ujë në mulli të Serbisë, aq më shumë kur kryeministri i Kosovës është bashkëpjesëmarrës në këtë valle. Lugina, më shumë se kurrë ka nevojë për rolin unifikues të Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë, ndërsa sot më shumë se kurrë ushqehet njëanshëm me pjesëmarrjen e Kurtit në një tubim politik, të një partie politike të Luginës”, tha Haradinaj.

  Sipas Haradinaj, tashmë ka rënë edhe kauza e bashkimit, pasi siç thotë ai, s’ka bashkim aty ku thërret për ndarje.

  “Është për keqardhje se si instrumentalizohen bashkëkombësit tanë në Luginë, dhe kjo në vazhdën e ndasive tjera nëpër treva tjera, kudo që shkel Kurti. Ra edhe kauza për e bashkimit, nuk ka bashkim aty ku thërret për ndarje”, tha Haradinaj për GazetaBlic.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.