×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Hamza kritikon qasjen e dy Qeverive ndaj marrëveshjeve ndërkombëtare

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza gjatë mbledhje së Kuvendit të Kosovës, e ka kritikuar Qeverinë “Hoti”, për ndërrimin me vendim të rregullës për deficit buxhetor. Sipas tij iniciativa e PDK-së, ka paraparë edhe ndihmën për sektorët që janë prekur nga pandemia Covid-19, raporton Front Online.

  “Me fillimin e pandemisë dhe duke e kuptuar situatën që do të vjen dhe që e kemi kuptuar me kohë, PDK-ja, ka nisur dy iniciativa ligjore. Iniciativa e parë ka pasur të bëj me amandementimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe përgjegjësitë sepse kemi qenë të sigurt që kemi ardhur në një pikë për ndërrimin e rregulla për deficit buxhetor dhe për bilancin bankar dhe kemi ardhur me Ligj të veçantë për adresimin e sfidave si për bizneset, të punësuarit në sektorin privat, pensionistët dhe të kategorive tjera sociale, komuniteteve dhe të tjerëve. Kemi kërkuar përkrahje nga pozita por nuk e kemi pasur”, ka thënë Hamza.

  Sipas Hamzës ky propozim i PDK-së, nga Qeveria e kaluar është konsideruar si shantazh.

  “Përgjigja është që kjo është shantazh dhe ne nuk e shantazhojmë askënd”, ka thënë tutje ai.

  E ndryshimi i deficitit buxhetor me vendim, sipas Hamzës është në kundërshtim me Ligjin, raporton Front Online.

  “Ka ardhur situate kur me vendim dhe jo në përputhje me Ligjin ndërrohet rregulla për deficitin buxhetor. Nuk është mirë që Ligji të ndërrohet me vendim”, ka deklaruar Hamza.

  Deputeti i PDK-së, ka thënë se në rishikimin e buxhetit nuk janë paraparë as çështjet që janë adresuar për menaxhimin e situatës me Coronavirus.

  “Në kuadër të rishikimit të buxhetit nuk janë as ato që I kemi paraparë ato që i kemi parë ne në adresimin e situatës ekonomike në menaxhimin e Covidit. As qeveria e kaluar, nuk I kanë pasur këto marrëveshje me prioritet”, ka pohuar Hamza.

  E të gjitha këto, sipas Hamzës janë arsyet se pse kjo parti nuk ka votuar pro marrëveshjeve ndërkombëtare. /Front Online

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/314968459669576/?v=314968459669576&notif_id=1592833521189841&notif_t=live_video_explicit

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.