×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hamasi tha se armëpushimi përfundoi për shkak të amerikanëve dhe izraelitëve, reagon Blinken

  FrontOnline
  01 Dhjetor 2023

  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes të dyja palëve.

  Sekretari amerikan i Shtetit po qëndron në Dubai, ku ka dhënë një deklaratë për shtyp pas akuzave të Hamasit se amerikanët dhe izraelitët janë shkaktar të prishjes së armëpushimit në Gaza.

  “Është e rëndësishme të kuptojmë pse pauza mori fund – ajo mori fund për shkak të Hamasit”, tha ai.

  Zyrtari amerikan përmend raketat e lëshuara drejt Izraelit përpara përfundimit të armëpushimit dhe disa të shtëna në Jerusalem, si shembuj që dëshmojnë se Hamasi nuk ishte i interesuar të respektonte kushtet e marrëveshjes.

  “Ajo [gjithashtu] hoqi dorë nga angazhimet që mori për sa i përket lirimit të disa pengjeve”, shton ai, raporton skynews.

  Blinken thotë se fokusi i SHBA-së është në kthimin e pengjeve ndërsa vazhdimisht po ua kujton autoriteteve izraelite që të mos i vrasin civilët në Gaza.

  Ndryshe, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në të njëjtën linjë si Blinken ka fajësuar Hamasin për prishjen e armëpushimit. /Telegrafi/

   

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti hungarez miratoi sot me shumicë dërrmuese hyrjen e Suedisë në NATO, duke i hapur rrugën përfundimisht anëtarësimit të Stokholmit në Aleancën...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.