Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Grubjeshiq: Amerika po i jep zor për Propozimin Evropian sepse do ta fus Kosovën në NATO

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Suzana Grubjeshiq ka dhënë qëndrimin e saj sa i përket Propozimit Evropian dhe në veçanti mbështetjes së madhe që po i jep ShBA-ja.

  Sipas nënkryetares së Qendrës për Politikë të Jashtme, ShBA po e jep këtë mbështetje në mënyrë që pesë shtetet anëtare të BE-së – katër prej të cilave janë anëtare në NATO – të mund ta njohin Kosovën (sic) në kohën e duhur.

  Kjo efektivisht do t’i hapte rrugë Kosovës për anëtarësim në NATO dhe për të marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në BE.

  “Një gjë e tillë konsiderohet më e mundshme dhe më e thjeshtë se sa insistimi për anëtarësimin e Kosovës në OKB, të cilën gjë mund ta parandalojnë Rusia me Kinën me anë të vetos.” – u shpreh znj. Grubjeshiq.

  Por, a mund të na njohin këto pesë/katër shtete?

  Sipas saj, kjo varet nga politikat e tyre të brendshme, lokale, që deri tash i kanë penguar.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.