Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Greqia “zyrtarisht” në valën e dytë të pandemisë

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Greqia ka hyrë “zyrtarisht” në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, ka thënë një nga top-ekspertët grekë për “The Guardian”.

  Pasi regjistroi 203 raste të dielën – ditën me shifrën më të lartë deri tash – Greqia është, sipas ekspertit, në test të aftësive të veta për të parandaluar apo për të dështuar në përballjen me virusin.

  “Mund të themi që Greqia ka hyrë zyrtarisht në valën e dytë të epidemisë. Kjo është pika kur ne mund ta fitojmë ose ta humbim betejën”, ka thënë Gkikas Magiorkinis, profesor në Universitetin e Athinës. Ai ka thënë se shteti duhet të presë rritje deri në 350 raste për ditë, nëse nuk ka ndalje tash të virusit.

  Sipas ekspertit, turizmi ka luajtur rol në rritjen e papritshme të rasteve të reja.

  Ministri i Shëndetësisë, Vasilis Kikilias, ka paralajmëruar të hënën se do të ketë masa shtesë nëse shohin se shpërndarja e virusit po rritet rrezikshëm.

  Deri tash në Greqi janë regjistruar më shumë se 5600 raste me COVID-19 e 212 viktima.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.