×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjuriq takon ambasdorin britanik, tenton t’ia mbush mendjen se në Kosovë po kërcënohen të drejtat e serbëve

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward Ferguson.

  Megjithatë në diskutim ai ka trilluar tek ambasadori britanik, se të drejtat e serbëve në Kosovë janë të kërcënuara si kurrë më parë, dhe sipas tij nga rënia e 2021 nuk ka progres në dialog për shkak të lëvizjeve të njëanshme të Prishtinës.

  ”Serbia do të mbetet konstruktive dhe e përkushtuar ndaj dialogut sepse beson se ruajtja e paqes dhe stabilitetit janë prioritete”, ka theksuar Gjuriq, siç thuhet në komunikatën për media të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë, citon kosovo-online.

  Gjuriq ka biseduar me Ferguson edhe për bashkëpunimin mes dy vendeve dhe në këtë kontekst ka shtuar se Serbia së bashku me Mbretërinë e Bashkuar dëshirojnë të punojnë për të ardhmen, veçanërisht përmes përmirësimit të bashkëpunimit në fushën e ekonomisë dhe arsimit.

  Shefi i diplomacisë serbe falënderoi Mbretërinë e Bashkuar sipas tij meqë ajo përfaqëson donatorin më të madh në Serbi në fushën e qeverisjes elektronike, falë zhvillimit të së cilës është përmirësuar puna e administratës publike.

  Duke folur për planet e Ministrisë së Punëve të Jashtme në periudhën e ardhshme, Gjuriq tha se edhe pse Serbia sot ende përballet me disa probleme të trashëguara, kjo nuk do ta pengojë atë që të forcojë lidhjet ekzistuese dhe të ndërtojë partneritete dhe miqësi të reja, jo vetëm me vendet anëtare të BE-së, por edhe në mbarë botën, thuhet në njoftim./Sinjali

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.