×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjini: Gjykata Kushtuese ka bërë dy gabime, një më 2014 dhe një tani

  FrontOnline
  24 Dhjetor 2020

  Kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se do ta respektojnë Gjykatën Kushtetuese, por që nuk pajtohet plotësisht me vendimin e tyre për dërgimin e vendit në zgjedhje.

  “Vendimet duhet të respektohen dhe këtë e kemi bërë zakonisht. Por na lejohet mendimi ndryshe. Nuk duam të bëhemi sikur vendet e pazhvilluara që nuk kanë demokraci e që nuk kanë respektuar vendimet”, thotë ai.

  “Megjithatë besoj që janë bërë 2 gabime, një në 2014 që i kushtoi vendit dhe tash. Besoj se shkakton probleme të mëdha por ka vendosur precedent. Nuk jam profet. Por jam i bindur që ka gabime në vendimin e gjykatës që megjithatë ne e respektojmë. Nuk shkuam në zgjedhje pasi nuk mundëm të shpallim presidentin, por pasi që na dërgoi Gjykata Kushtuese”, shtoi ai.

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.