×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Gjashtë vitaminat që shpesh i mungojnë organizmit

  FrontOnline
  28 Maj 2024

  Vitaminat dhe mineralet janë vlera ushqyese esenciale për shëndetin e njeriut në përgjithësi. Përderisa ka shumë raste të shpeshta që paraqiten mungesa të vitaminave apo mineraleve të caktuara në organizëm, ka mënyra të mira për t’i përmbushur.

  Times of India ka paraqitur burimet më të mira të gjashtë vlerave ushqyese, të cilat janë raste të shpeshta që paraqesin mungesë të tyre në organizëm.

  Ushqimet e pasura me hekur

  Hekuri shpesh mund të mungojë në organizëm, e si pasojë mund të çojë në anemi, sepse hekuri luan rol të rëndësishëm në prodhimin e hemoglobinës, proteinë kjo që gjendet në qelizat e kuqe të gjakut të cilat e përçojnë oksigjenin nëpër trup. Ushqimet që përmbajnë sasi të bollshme të hekurit janë, spinaqi, thjerrëzat, qiqrat dhe mishi i kuq.

  Ushqimet me vitaminë D

  Vitamina D, shpesh mund të jetë mungesë në organizëm. Kjo vitaminë ndihmon organizmin të absorbojë kalciumin. Mungesa e vitaminës D mund të qojë në probleme me eshtrat. Burimet më të mira të vitaminës D përfshijnë rrezet e diellit, qumështi, e verdha e vezës dhe peshku.

  Ushqimet me vitaminë B12

  Mungesa e vitaminës B12 mund të krijojë probleme me funksionimin e fijeve nervore, prodhimin e ADN-së dhe rruazave të kuqe të gjakut. Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë anemi dhe probleme neurologjike. Ushqimet që janë të pasura me vitaminë b12 përfshijnë mëlçinë e kafshëve, peshkun, bulmetin.

  Ushqimet e pasura me kalcium

  Kalciumi është i rëndësishëm për eshtra e dhëmbë të fortë, funksionim të mirë të muskujve dhe sinjalizimin nervor. Mungesa e kalciumit mund të shkaktojë dobësim të eshtrave dhe frakturë. Bulmeti është burim i mirë i kalciumit, po ashtu edhe perimet me gjethe të gjelbra si brokoli.

  Ushqimet e pasura me magnez

  Magnezi është vlerë ushqyese e nevojshme për funksionimin normal të nervave, rregullimin e sheqerit në gjak dhe shëndetin e eshtrave. Mungesa e magnezit mund të shkaktojë dhimbe të muskujve dhe probleme me shëndetin mendor. Burimet më të mira të magnezit janë arroret, farat, drithërat e plota, perimet me gjethe të gjelbra e bimët bishtajore.

  ushqimet e pasura me jod

  Jodi është vlerë ushqyese esenciale për funksionimin e mirë të gjëndrës tiroide, e cila rregullon metabolizmin. Mungesa e jodit në organizëm mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore. Burimet më të mira të jodit janë: kripa e jodizuar, ushqimet e detit, bulmeti dhe vezët.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Qershor 2024
  Lagështia e madhe e ajrit shton stresin pasi trupi i njeriut nuk është në gjendje të ftohet nga djersitja. Kombinimi i temperaturës...
  Lifestyle24 Qershor 2024
  Dashi Ky është një moment shumë i mirë për të vendosur për të marrë një pushim, për të udhëtuar apo për të...
  Lifestyle23 Qershor 2024
  Dashi Mund të lindë një shqetësim i vogël shëndetësor, duke ju penguar të merrni përsipër një detyrë të rëndësishme, e cila mund...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka njoftuar se përkundër reshjeve të dendura të shiut dhe pamundësisë së përpunimit të ujit nga...
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.