×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Gastronomia në hall me krizat, më herët pandemia e tash vizat

  FrontOnline
  04 Shkurt 2024

  2024-shi, solli realizimin e dëshirës më të madhe të kosovarëve, atë të liberalizimit të vizave, kjo duket se erdhi me pasoja për gastronominë e vendit.

  Kjo e fundit, po konsiderohet si nga sektorët që më së shumti është atakuar me krizat, këtu vend duket se do të zë edhe ikja e punëtorëve drejt Evropës.

  Kështu po bën të ditur Arian Vranica, nga kjo shoqatë, i cili thotë se me ikjen e punëtorëve nga vendi do të ulet edhe fuqia konsumuese.

  Ngase sipas tij, një punëtor nuk po largohet si fuqi punëtore, por si një strukturë përfaqësuese, kjo sipas Vranicës, po del të jetë shumë shqetësuese.

  Bizneset e vogla, e pak edhe ato më mesatare, do të pësojnë pak më shumë, ndërsa më të qëndrueshme do të jenë bizneset familjare e ato më të mëdha.

  Si zgjidhje për çështjen në fjalë do të ketë metoda të shumta, e këtu zë vend edhe ardhja e punëtorëve nga shtetet e varfra, që siç thotë Vranica, këtu luan rol edhe standardi, e kjo praktikë siç bën të ditur vetë i pari i shoqatës së gastronomëve, veçse ka filluar të aplikohet.

  Largimi i punëtorëve drejt zonave schëngen, valën më të madhe pritet ta ketë në muajt në vazhdim, nga marsi e tutje. /KlanKosova

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Ekonomi29 Shkurt 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Federata e Odave Ekonomike nga Arabia Saudite, kanë organizuar të enjten Forumin Ekonomik B2B më të...
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i përbërë nga guvernatori Ahmet Ismaili dhe zëvendësguvernatori Dardan Fusha, është pritur në takim...
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore, keqpërdorimet dhe abuzimet e mundshme me rezervat shtetërore...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Analisti Visar Ymeri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hoverier, nuk janë...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Organizata PIPOS, e ka realizuar një hulumtim rreth punës së Qeverisë së Kosovës. Një nga temat e trajtuara në këtë hulumtim që...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.