×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Gabimi që njerëzit e lumtur nuk e bëjnë kurrë

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek ju dhe çfarë jo. Dhe pikërisht aty është “sekret” i njerëzve të lumtur, në faktin se ata shmangin mendimet e këqija.

  Sipas David Ahearn, folës i shquar dhe autor i librit “Aksidente të lumtura”, gjithçka ka të bëjë me mënyrën se si mendojmë dhe aty qëndron sekreti i një jete të lumtur. “Gjithçka që po ndodh në jetën tuaj tani është rezultati përfundimtar i të menduarit tuaj të përsëritur, ” tha ai në një emision të ftuar në YouTube. “Nëse nuk ju pëlqen ajo që po ndodh, ju duhet të ndryshoni rrënjësisht mënyrën se si gërmoni“.

  Sipas Achiarn, modelet e mendimit që secili person kultivon bëhen plani për përvojat e tyre të ardhshme. Kjo është arsyeja pse nëse nuk jeni të kënaqur me atë që po ndodh në jetën tuaj sot, ndoshta është koha të rishikoni dhe të ndryshoni rrënjësisht thelbin e mendimeve tuaja. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të ndryshoni menjëherë të gjitha modelet tuaja të mendimit, sepse është praktikisht e pamundur.

  Por mund të ndryshoni gjëra të vogla, si p.sh. të marrësh një rrugë tjetër për në punë, të shikosh një lloj tjetër shfaqjeje , të bësh diçka ndryshe para se të shkosh në shtrat nga zakonisht, të ndalosh së shikuari në telefonin tënd të dytën pas zgjimit në mëngjes./FrontOnline/

   

   

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shkurt 2024
  Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do i besoni me tepër njeri-tjetrit dhe do...
  Lifestyle24 Shkurt 2024
  Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor...
  Lifestyle23 Shkurt 2024
  Një dietë ushqimore e pasur me fruta dhe perime është çelësi për një shëndet të mirë! Por, në realitet jo të gjithë...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.