×
 • Lajme
 • Lajme

  FSK-ja bashkë me aleatë të tjerë trajnojnë mbi 34 mijë rekrutë, Osmani: Mbetemi të bashkuar për mbështetjen tonë për Ukrainën

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë rekrutë ukrainas në operacionin e quajtur “Interflex”.

  Në lidhje me këtë, ka reaguar edhe presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e cila tha se Kosova është anëtare krenare e këtij operacioni, i cili mundësoi trajnimin e mbi 34 mijë rekrutëve ukrainas.

  “Duke qëndruar krah për krah me aleatët tanë, ne mbetemi të bashkuar në mbështetjen tonë për Ukrainën, si dhe për paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në kontinentin tonë”, shkroi Osmani.

  Operacioni “Interflex” është emri i koduar operacional për operacionin ushtarak shumëkombësh të udhëhequr na Britania, për të trajnuar dhe mbështetur Forcat e Armatosura të Ukrainës.

  Pjesë e këtij operacioni, përveç Kosovës e Britanisë janë edhe Kanadaja, Norvegjia, Suedia, Finlanda, Holanda, Lituania, Rumania, Ukraina, Australia dhe Zelanda e Re.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.