×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fshati Dobrosht, vatër e re e koronavirusit në Tetovë

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Komuna e Tearcës, vatër e përhapjes së koronavirusit në rajonin e Tetovës. Tre rastet e fundit, kanë çuar në 59 numrin e të infektuarve ndërsa katër mbetet numri i kllasterëve. Vatër e re shfaqet në fshatin Dobrosht, ku numri i të infektuarve është shtuar dukshëm.

  Na është paraqitur një situatë krejtësisht tjetër tani në fshatin Dobrosht i cili është shndërruar në vatër për përhapjen e virusit korona. Vendosëm që këtë kampanjë ta përhapim edhe në vendbanimet tjera duke aktivizuar gjitha institucionet dhe autoritetet lokale që të kontribuojnë në interes shoqëror”-tha Salajdin Zeqiri, kryetar i shtabit të krizës.

  Nga SPB-ja e Tetovës thonë për Alsat se stacioni policor në këtë komunë shënon numrin më të madh të dënimeve për mos mbajtje të maskave.

  Gjatë vikendit, SPB Tetovë ka regjistruar 31 shkelje të rregullores së posaçme ku sipas nenit 6, janë dënuar 31 person për mos mbajtje të maskave mbrojtëse nga ky virus. Mund të them se mund të shtohen kontrollet ndaj personave në fjalë që të mos qarkullojnë apo lëvizin, me qëllim të mos përhapjes së këtij virusi”-pohoi Fatmir Rexhepi, zëdhënës i SPB Tetovë.

  Në komunën e Tearcës 110 persona janë në izolim, 35 raste aktive me koronavirus ndërsa dy persona kanë ndërruar jetë.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.