×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Frutat që i bëjnë mirë mëlçisë

  FrontOnline
  24 Maj 2024

  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit.

  Ky organ i brendshëm kryen më shumë se 500 funksione në trup, prandaj është me rëndësi jetike që të konsumoni ushqimet e duhura për të mbajtur një mëlçi të shëndetshme.

  EO-ja ju sjell një listë me fruta që ndihmojnë për një mëlçi të shëndetshme:

  Rrushi

  Studiuesit kanë zbuluar se ekstraktet e rrushit përmirësojnë funksionimin e mëlçisë në pacientët që vuajnë nga sëmundje të mëlçisë që nuk lidhen me alkoolin. Rrushi dhe ekstrakti i farës së rrushit mbrojnë mëlçinë nga dëmtimet, rritin nivelet antioksidues dhe luftojnë inflamacionin.

  Avokadoja

  Avokadot janë të pasura me fibra, të cilat mund të ndihmojnë me kontrollin e peshës. Glutathione, një kompleks i prodhuar nga avokadot, ndihmon në eliminimin e toksinave të dëmshme nga trupi.

  Boronica

  Këto fruta të vegjël përmbajnë shumë antioksidantë. Antioksidantë janë të domosdoshëm në mbrojtjen e mëlçisë nga dëmtimi.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Qershor 2024
  Dashi Ky është një moment shumë i mirë për të vendosur për të marrë një pushim, për të udhëtuar apo për të...
  Lifestyle23 Qershor 2024
  Dashi Mund të lindë një shqetësim i vogël shëndetësor, duke ju penguar të merrni përsipër një detyrë të rëndësishme, e cila mund...
  Lifestyle21 Qershor 2024
  Dashi Do të arrini të shtini në dorë një projekt mjaft interesant, i cili do ju lejojë që të qartësoni perspektivat në...
  Të tjera
  Sport24 Qershor 2024
  Shqipëria e nënvlerësuar përballet sot me Spanjën, një nga favoritët për të fituar Euro 2024, teksa mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë...
  Lajme24 Qershor 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova duhet të manifestoj qëllimin e saj që të jetë e gatshme t’i...
  Lajme24 Qershor 2024
  Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës, do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media...
  Hulumtime24 Qershor 2024
  Komuna e Deçanit e cila drejtohet nga Bashkim Ramosaj ka shpërblyer me tender 7.8 milionë euro konsurciumin “Lika Company & Lika Trade”...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar me 15 muaj burgim të akuzuarin për sulm ndaj KFOR-it dhe Policisë së Kosovës në...
  Sport24 Qershor 2024
  Shqipëria do të luajë ndeshjen e tretë dhe të fundit në grupin B të Kampionatit Europian ndaj Spanjës. Një sfidë vendimtare ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.