×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Forumi Ekonomik B2B – Konsiderohet mundësi e mirë për sjelljen e investimeve nga Arabia Saudite

  FrontOnline
  29 Shkurt 2024

  Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Federata e Odave Ekonomike nga Arabia Saudite, kanë organizuar të enjten Forumin Ekonomik B2B më të madh në mes të dy vendeve. Pjesë e delegacionit nga Arabia Saudite, ishin mbi 50 top biznese nga sektorë të ndryshëm, të cilët do të shikojnë mundësitë e investimit dhe partneriteteve të biznesit në Kosovë.

  Sektorët në këtë forum janë: IT dhe trajnime, hotelieri dhe shërbime të turizmit, patundshmëri, prodhim dhe përpunim i plastikës, gastronomi, shëndetësi, prodhim dhe përpunim i ushqimit, logjistikë, prodhim nafte dhe gazi, edukim dhe automobilistikë.

  Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, tha se në hartën politike të Kosovës ne jemi shteti me popullsinë më të madhe, ku kemi kaluar nga një sistem në tregun e lirë.

  “Rreth 2 milionë banorë që kemi në Kosovë kemi edhe diasporën duke na ofruar kohezionin të orientohemi më shumë në të ardhmen. Një numër i madh në shumicë absolute janë multilingual që është një avantazh i madh për investitorë nga vendet e huaja, tha ai, raporton EO.

  “Politika fiskale e bën Kosovën një vend që ofron mundësi të shumta. Kosova nuk ndikon asgjë në lëvizjen e lirë të kapitalit, përveç resurseve të shumta. E përsëris edhe njëherë se kapitali është një mundësi e madhe, norma statusore në korporata është vetëm 10 për qind, duke ditur rëndësinë e investimeve të juaja ne kemi nënshkrime të shumta me shtete tjera, përfshirë këtu edhe Arabinë Saudite”, deklaroi Rafuna.

  “Përmes zhvillimit të kapaciteteve, arbitrazhit ODEK, mbi 75% e tregut bankar është në pronësi të bankave ndërkombëtare. Jemi një shoqëri që e çmon lirinë por jemi të vetëdijshëm për zhvillim të kësaj lirie, Kosova ofron shumë mundësi, iu ftoj për partneritet për rrugëtim të suksesshëm së bashku”, tha Rafuna.

  Ndërsa, Hassan Al Husaizi, kryetar i FSCC nga Arabia Saudite u shpreh se shteti i tij synon bashkëpunimin me Kosovën, sa i përket ekonomisë globale dhe sipas tij është i nevojshëm ky bashkëpunim.

  “Qeveria kujdestare e dy haremeve iu ka kushtuar vemendje bashkëpunimit me vlera të përbashkëta islame dhe të arrijmë arritje në ekonominë globale. Arabia Saudite është një nga vendet e para që e njohu Kosovën në prill të vitit 2009, që nga inaugurimi me dy vendet marrëdhëniet me Kosovën kanë bërë rritje në bashkëpunim për çështje të përbashkëta që rezultoi me nënshkrimin e marrëveshjes në vitin 2008. Ky muaj ka dëshmuar një shtysë të fortë për zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike tregtare për dy vendet, duke hapur rrugën drejt bashkëpunimit dhe duke rënë dakord për nënshkrimin e një marrëveshje saudite-kosovare, rritja e vëllimit mes shkëmbimit mes dy vendeve është një mbështetje e fuqishme mes dy vendeve shkëmbimi tregtar është modest, duhet nevoja urgjente për të njohur mundësitë e biznesit pëe dy vendeve si dhe për të arritur bashkëpunim për interesa të përbashkëta. Duhet të avancojmë shkëmbimin tregtar mes dy vendeve, mbështes  gjithashtu edhe iniciativën e  tyre”, deklaroi Al Huwaizi

  Kurse, Kryetari i Këshillit të Biznesit Arabia Saudite-Kosovë, Albdulrahman Al Mufarreh, tha se në Kosovë është një ekonomi modeste me ndihmën që të organizohemi dhe të iu ndihmojmë shteteve tjera. Shpreson se mes komuniteteve bizneseve në Evropën Juglindore të punojmë për arritjen e sukseseve të përbashkëta.

   

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Lajme19 Prill 2024
  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-kryeministri Isa Mustafa i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti për një deklaratë që ai e bëri sot në 11 vjetorin e Marrëveshjes...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.