×
 • Sport
 • Sport

  Federata gjermane dhe “Adidas” ndalojnë shitjen e fanellës me numrin 44, shkaku i historisë së errët

  FrontOnline
  02 Prill 2024

  Federata Gjermane e Futbollit dhe kompania e tyre e bashkëpunimit për veshjet sportive, “Adidas”, kanë ndaluar shitjen e fanellave të ekipit kombëtar me numrin “44”, për shkak të ngjashmërisë së tyre me logon e njësive paraushtarake famëkeqe të Partisë Naziste.

  “Adidas” njoftoi zyrtarisht për ndalimin e opsioneve të personalizuara të fanellave me emra dhe numra, ndërsa Federata gjermane ndaloi shitjen e fanellave me numrin “44” nga dyqani zyrtsr dhe po kërkon në mënyrë aktive një dizajn alternativ për numrin “4”.

  Vendimi erdhi pasi përdoruesit e mediave sociale vunë në dukje ngjashmërinë me simbolin tashmë të ndaluar në Gjermani.

  Zëdhënësi i “Adidas”, Oliver Bruggen, mohoi se ngjashmëria e numrit me simbolet naziste ishte e qëllimshme.

  “Ne si kompani jemi të përkushtuar që të kundërshtojmë ksenofobinë, antisemitizmin, dhunën dhe urrejtjen në çdo formë”, tha ai.

  Nga “Adidas” për “BBC” thanë se Federata Gjermane e Futbollit (DFB) dhe partnerët e saj kishin projektuar numrat në fanella.

  Në një postim në “Twitter/X”, DFB shkroi se modelet e fanellave i ishin dorëzuar UEFA-s për shqyrtim gjatë procesit të projektimit dhe se “asnjë nga palët e përfshira nuk pa ndonjë afërsi me simbolizmin nazist”. /Express

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Sport18 Prill 2024
  Reali Madridi do të luajë në gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve kundër Bayern Munich, duke prodhuar një tjetër klasike të madhe evropiane...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Vip18 Prill 2024
  Mesazhe të bukura dhe pozitive nga fansat,kanë lumturuar sot banorët e BBVIP. Heidi ishte një prej tyre. Njëri prej fansave të saj,...
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është takuar të enjten me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin dhe pas pak...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.