×
 • Lajme
 • Lajme

  Elshani: S’kemi negociuar me terr*oristët e Banjskës, as s’i kemi lëshuar, ata ikën vetë

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Një raport i publikuar nga ICG ka rikthyer temën e sulmit terroristë në Banjskë. Konstatimi i tyre se KFOR-i kishte negociuar me terroristët e Banjskës është demantuar nga forca e NATO-s, ndërkohë që edhe ICG e kanë përmirësuar raportin e tyre.

  Por s’e s’kanë negociuar në asnjë moment me dikë prej grupit terrorist e ka thënë zv.Drejtori për rajonin e Veriut, Veton Elshani.

  Elshani ka thënë  se policët e kanë pasur obligim që ta ruajnë veten, dhe se në asnjë moment s’ka qenë qëllimi të vriten njerëz

  “Polictë e kanë pasur obligim me e ruajt veten. Në asnjë moment ne nuk kemi pasur qëllimme vra. Qëllimi jonë ka qenë me e marrë territorin, me i marr provat, em e heq rrezikun, mos me u dëmtu njerëzit. Gjatë këtij procesit janë vrarë tre e janë nxanë të gjallë tre. Na u ka vra edhe një polic i joni sëpari”, ka thënë Elshani.

  Ai tutje ka thënë se s’ka pasur negociata dhe as nuk i kanë lëhsuar terroristët, por thotë se ata kanë ikur vetë.

  “Absolutisht nuk shoh kurgjo të keqe që na nuk kemi hasë në këta njërëz, këta që kanë ikë. Nuk po them që i kemi lëshu, as s’kemi negociu, as s’i kemi lëshu, ata janë ikë.Nuk kemi pasur kontakt, s’e kemi ditë kush janë”, ka thënë Elshani./T7

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.