×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ekspertët italianë: Pa asnjë dyshim, vaksina do të jetë efektive edhe ndaj variantit të ri të coronavirusit

  FrontOnline
  21 Dhjetor 2020

  Ekspertët kryesorë italianë kanë thënë të hënën se vaksina për COVID-19 do të jetë akoma efektive pasi u zbulua një variant i ri, më infektiv i coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar.

  “Kanë qenë tashmë variante në të kaluarën e afërt dhe mund të ketë të tjerë në të ardhmen”, ka thënë Francesco Vaia, drejtori shëndetësor në spitalin e sëmundjeve infektive Spallanzani të Romës, përcjell Telegrafi.

  “… kjo nuk do të thotë që sëmundja është bërë më e keqe ose më vdekjeprurëse. Vaksina nuk është vënë në dyshim”.

  Edhe Franco Locatelli, presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit të Italisë (ISS), tha gjithashtu të hënën se mutacioni i virusit nuk duhet të ndikojë në efektivitetin e vaksinës kundër COVID-19.

  Në këtë drejtim, shkruan ANSA, ekspertët në Spallanzani kanë filluar procedurën për të izoluar sekuencën e llojit të ri.

  Analiza po bëhet në testet e kryera në një pasagjer i cili zbarkoi në aeroportin Fiumicino të Romës në një fluturim nga Londra të dielën dhe i cili doli pozitiv për coronavirusin.

  Burime pranë Komisionerit të Urgjencave për Coronavirus, Domenico Arcuri, kanë theksuar se shfaqja e llojit të ri nuk do të ndikojë as në planin e vaksinimit ndaj COVID-19 të Italisë.

  Fushata pritet të fillojë javën e ardhshme pasi Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) miratoi të hënën vaksinën Pfizer-BioNTech për COVID-19.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.