Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Edhe pse pa datë të caktuar, BE thotë se dialogu duhet të vazhdojë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  BE e ka vlerësuar qëndrimin e Hotit për dialogun, thënë se ky proces duhet të vazhdojë ndonëse nuk kanë një datë të caktuar.

  Ditën kur drejt Hagës u nisen eprorët e lartë UCK-së, nga AAK-ja doli kërkesa që me Serbinë të ndërpritet dialogu.

  Këtë kërkesë në adresë të Qeverisë e dërgoi edhe ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani.

  Por kryeministria nuk po e sheh të arsyeshme ta ndërprej dialogun me Serbinë.

  Këtë qëndrim të kryeministrit po e vlerëson Bashkimi Evropian teksa po thotë që situatat e krijuara së fundi nuk duhet të ndikojnë në procesin e bisedimeve.

  Sipas tyre nuk ka anjë alternative tjetër pos dialogut.

  Por BE ende nuk ka një datë se kur mund të jetë takimi i radhës në mes Prishtinës e Beogradit në Bruksel.

  Në anën tjetër Albert Krasniqi nga D+ ka vlerësuar që dialogu nuk duhet të ndërpritet.

  Krasniqi thotë që të gjithë subjektet e krerët e vendit duhet të jenë në një linjë për këtë çështje.

  Takimi i fundit mes palës kosovare e asaj serbe në nivel ekspertësh u zhvillua me 29 tetor në Bruksel.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Pak orë pasi u arrestua M.B nën dyshimet për djegie të veturave në veri dhe për sulm ndaj Policisë së Kosovës, Lista...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Lajme01 Prill 2023
  Të shtunën e patën ditën e fundit për thirrje. Që ajo të arrijë të sa më shumë qytetar, dy organizatorët e marshit...
  Të tjera
  Lajme01 Prill 2023
  Katër persona, të cilët janë familjarë në mes vete, në Gjilan u përfshinë në një përleshje për çështje pronësore. Menjëherë në vendin...
  Lajme01 Prill 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në 42-vjetorin e demonstratave të 1 dhe 2 prillit priti sot në takim kryetarin e shoqatës...
  Lajme01 Prill 2023
  Një person është arrestuar në Podujevë, për dhunë në familje. Rastin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës në raportin e...
  Lajme01 Prill 2023
  Sot janë bërë 24 vjet nga masakra në familjen Krasniqi në Fushë-Kosovë, që u krye nga forcat paramilitare serbe. Më 1 prill...
  Lajme01 Prill 2023
  Shefi i Stafit të Kabinetit të Presidencës, Blerim Vela ka reaguar pas arrestimit të të dyshuarit për djegien e veturave në veri....
  Lajme01 Prill 2023
  Ministri Xhelal Svecla ka reaguar pas arrestimit të të dyshuarit për djegien e veturave në veri. Djegien e veturave në veri, Svecla...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.