×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Do t’ju vrasim o jobesimtarë”, Turqia akuzohet për krime lufte ndaj kurdëve

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Forcat e mbështetura nga turqit që luftojnë ndaj milicive kurde në veri-lindje të Sirisë po akuzohen për krime lufte, me aktet e tyre te brutalitetit të regjistruara në telefonë celularë.

  Kombet e Bashkuara paralajmëruan se Turqia mund të konsiderohet përgjegjëse për veprimet e aleatëve të saj, ndërsa Ankaraja ka premtuar të hetojë. Burra me mjeker thërrasin “Allahu Akbar “, e identifikohen si muxhahedinë të bataljonit Faylaq Al-Majd (Trupat e Lavdisë)”.

  Në sfond shihen kufoma luftëtarësh kurdë, e një grup burrash godasin me këmbë trupin e përgjakur të një gruaje. Pamjet e tmerrshme janë pak a shumë si ato që shpërndante grupi ultra i dhunshëm i Shtetit Islamik, por personat në videot ku shihen dhe ekzekutime nuk janë militantë të ISIS-it.

  Ata janë luftëtarë të një aleancë rebele të njohur si Ushtria Kombëtare Siriane, të trajnuar, pajisur dhe paguar nga një anëtar i Nato-s Turqia, thotë BBC. Këta njerëz vazhdon gjigandi mediatik, janë nën komandën e ushtrisë turke.

  Gruaja nën këmbët e luftëtarëve pro turq është Amara Renas, anëtare e YPJ, një njësi femrash brenda forcave kurde që luajtën rol kyç në mposhtjen e Shtetit Islamik në Siri. Amara ishte vrarë në një sulm të fundit turk në Sirinë veriore.

  BBC përmend dhe një video tjeter në të cilën degjohet një rebel pro turk të thërrasë: kemi ardhur t’ju presim kokat, o jobesimtarë. Një nga video tregon një luftëtare kurde, Cicek Kobane, e cila sheh e tmerruar trupat që e kanë rrethuar, ndërsa degjohet një zë që thotë: çojeni ti presin kokën!

  Ankaraja, vazhdon shkrimi, ka zgjedhur ta bëjë njërin sy qorr, edhe pse gjatë dekadës së fundit kanë dalë në dritë ne disa raste foto dhe pamje filmike të regjistruara nga vete ushtria turke dhe forcat e sigurisë ku dokumentohet vrasja e disidentevë kurdë në Turqi./Front Online/

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Të tjera
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Sport27 Shkurt 2024
  Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis ka një arsye të vërtetë për shqetësim pasi klubi duket se do të humbasë mbi 100...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Spanja ka hedhur poshtë propozimin francez për të dërguar trupa në Ukrainë dhe dëshiron që ndihma të kufizohet në dërgimin e më...
  Sport27 Shkurt 2024
  Kylian Mbappe hyri në Instagram për të ndarë foto të kohës së tij në qytetin e Barcelonës, ku kaloi ditët e pushimit...
  Sport27 Shkurt 2024
  Federata e Golfit e Kosovës është shumë afër pranimit ndërkombërarisht. Njëra prej Federatave më të reja sportive në vend e ka dhënë...
  Opinione27 Shkurt 2024
  Shkruan: Ben Wallace Të ndjekurit e intervistës së Putinit me Tucker Carlson ishte një përvojë turbulluese. Jo vetëm që bëri që amerikani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.