×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Disa ekspertë po e klasifikojnë Alzheimerin si diabeti i tipit 3

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Alzheimeri është një nga 10 shkaqet kryesore të vdekjes në botën e zhvilluar si një e tërë. Dhe menjëherë pranë tij në ato statistika, diabeti.

  Deri në ditët e sotme, 10% e 65-vjeçarëve marrin Alzheimerin, 25% e 75-vjeçarëve dhe 50% e 85-vjeçarëve dhe më lartë.

  Dhe duke pasur parasysh se si të moshuarit janë grupi me rritje më të shpejtë në botën e zhvilluar, ata numra do të vazhdojnë të rriten. Shumë studiues besojnë se deri në vitin 2050, 106 milionë njerëz do të preken nga Alzheimer.

  Cila është lidhja midis Alzheimerit dhe diabetit?

  Sipas disa studimeve të fundit, rezistenca ndaj insulinës është një nga shkaqet kryesore të dëmtimit të hershëm të trurit që përfundimisht çon në Alzheimer. Kjo e vë sëmundjen në lidhje të ngushtë me diabetin e cila është shkaktuar edhe nga rezistenca ndaj insulinës ose nga konsumimi i shumë karburanteve.

  Ky nuk është vetëm një problem për njerëzit më të vjetër. Jo vetëm që rezistenca ndaj insulinës është gjithnjë e më e zakonshme tek moshat e mesme dhe të rinjtë, por dëmtimi i trurit që përfundimisht çon në Alzheimer mund të vërehet edhe para sëmundjes.

  Humbja e kujtesës, funksioni i ngadaltë i trurit, zvogëlimi i IQ – të gjitha këto probleme mund të përkeqësohen ngadalë por në mënyrë të konsiderueshme për vite të tëra edhe para se të mund të diagnostikohet dementia ose Alzheimer. Dhe mungesa e një diagnoze zyrtare nuk do të thotë se ky nuk është një problem që ia vlen të merresh me të ose të parandalosh.

  Ushqimet e duhura bëjnë një ndryshim

  Një dietë me barishte mund të ndihmojë në optimizimin e kolesterolit të një personi. Marrja adekuate e folateve dhe vitaminave B6 dhe B12 mund të ndihmojë në uljen e homocisteinës.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Shumë njerëz mbështeten në hapa qetësues për sëmundje dhe lëndime të ndryshme. Problemet e zakonshme si dhimbja e kokës, dhimbjet e shpinës...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Dashi Mundohuni të shpreheni më shumë gjatë kësaj dite sepse po i mbyllët zemrat nuk keni për të përfituar asgjë të mirë....
  Lifestyle28 Shkurt 2024
  Pastrimi i dhëmbëve është një zakon higjienik jashtëzakonisht i rëndësishëm, megjithatë për një arsye ose tjetër dikush mund të harrojë t’i pastrojë...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.