×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dështon rezoluta për armëpushime në Gaza

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë.

  13 nga anëtaret e Këshillit të Sigurimit kanë votuar për, një ka abstenuar dhe një, që ishte SHBA ka qenë kundër. Mbretëria e Bashkuar ka abstenuar nga votimi.

  Emiratet e Bashkuara Arabe, si iniciues e kësaj Rezolute kanë thënë të jetë thellë e dëshpëruar për dështimin e Rezolutës.

  Përfaqësuesi i SHBA-së në Këshill e ka shpjeguar edhe arsyen e votimit kundër.

  SHBA këtë Rezolutë e ka quajtur jo të balancuar dhe të ndarë nga realiteti. Robert Wood procesin prapa rezolutës e ka quajtur ‘të nxituar’ dhe ka pasur mungesë të konsultimeve të duhura.

  Wood ka thënë se në Rezolutë nuk është përfshirë gjuha që SHBA kishte kërkuar, siç është dënimi I sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi. Armëpushimi i pakusht është joreal ndërsa nevojitet një zgjidhje me dy shtete, ka thënë Wood.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.