×
 • Lajme
 • Lajme

  Demolli e PSD-së kritikon Qeverinë Kurti: Janë jodemokratikë dhe mund të ketë ndarje të Kosovës

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti.

  Demolli e PSD-së theksoi se kjo Qeveri do ta themelojë Asociacionin, duke argumentuar se nuk do të përfundojë me kaq.

  Sipas Demollit, serbët lokalë të veriut mund të kërkojnë autonomi ose ndarje nga Kosova, pasi Qeveria Kurti nuk është demokratike.

  “Larg qoftë është autonomia dhe kërkesa për ndarje. Apo, edhe skenarët e tjera më të kobshëm për Kosovën. Kjo është vetëm nëse sot e institucionalizojmë kërkesën separatiste të një grupi të qytetarëve në veri. Atëherë kjo do të jetë ushqim për kërkesat me radhë. Siç e dimë Kosova nuk udhëhiqet nga një qeveri demokratike, e cila shtrihet dhe shihet qysh në jug edhe në veri të vendit. Atëherë do të ketë reagime edhe qasja e qytetarëve lokalë të veriut do të mund të gjen mirëkuptim nga vendet demokratike për kërkesat e tyre. Sepse qeverisja edhe pushteti nuk është demokratik”, ka thënë Demolli në “FIVE” të Dukagjinit.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Të tjera
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.