×
 • Lajme
 • Lajme

  Demhasaj: Mos anëtarësimi në KiE, dështim i Qeverisë por më shumë i shtetit

  FrontOnline
  15 Maj 2024

  Arton Demhasaj, njohës i çështjeve politike në një prononcim për Front Online ka folur për mundësinë e fundit për anëtarësimin e Kosovës në KiE.

  Demhasaj ka përmendur dy mundësi që sipas tij rrisin përkrahjen në Këshill.

  Sipas tij, shtyrja e rregullores për dinarin nga Kurti do të rriste përkrahjen më anëtarësim.

  “Shpresat nuk kanë humbur se ende ka kohë se kushti që është vendosur nga Franca, Gjermani që Kosova ta bëjë hapin e parë për Asociacionin, deri në momentin e fundit nëse Kosova lëviz atëherë ka gjasa që të bëhet pjesë e KiE. Kurti me i pranuar kërkesat e ndërkombëtarëve që me shty rregulloren e dinarit për një kohë merr përkrahje për anëtarësimin në KiE dhe ndoshta mundët edhe me i bindë por mbetët me u pa. Këto janë dy mundësitë që Kosova me marr më shumë përkrahje”, u shpreh Demhasaj.

  Nëse nuk ndodh anëtarësimi në KiE fatura i shkon Qeverisë aktuale, thotë Demhasaj.

  “Dështim i Qeverisë por më shumë i shtetit nëse nuk anëtarësohemi është një humbje e madhe. Ne e kemi provuar njëherë me çështjen e demarkacionit e kemi humbë për një kohë të gjatë liberalizimin e vizave edhe pse e kemi votuar për një kohë të gjatë nuk i kemi fituar vizat. Ky mund të jetë një shans i fundit që të anëtarësohet Kosova por fatura kryesore i shkon qeverisë nëse nuk bëhemi”, deklaron Demhasaj.

  Dështimi në Këshillin e Evropës, dështim i Kurtit dhe i Kosovës

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2024
  Deputeti i LVV-së, Mefail Bajqinovci ka ironizuar me opozitën për zgjedhje të parakohshme. Ai ka thënë se është paradoks që opozita nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot duke filluar nga ora 18:00 pritet të ketë një mbledhje. Deputeti dhe anëtari...
  Lajme28 Maj 2024
  Ish-zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, duke thënë se po merret shumë me ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Milan...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...
  Lajme28 Maj 2024
  Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.