×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dëmet në shëndet kur ju mungon kalciumi

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Kalciumi është minerali më i bollshëm që gjendet në trupin e njeriut. 99 për qind e të gjithë sasisë së kalciumit në organizëm ruhet në kocka dhe dhëmbë.

  Sipas të dhënave, ai luan një rol thelbësor në shëndetin e zemrës. Burimet më të pasura të kalçiumit janë ato të bulmetit, megjithatë kalciumi i marrë nga perimet përthithet më mirë në organizëm.

  Shenjat paralajmëruese të mungesës së kalciumit

  Tharja e lëkurës

  Trupi e shfaq në lëkurë kur vuan nga mungesa e kalciumit. Lëkura pëson tharje të madhe preket nga probleme si ekzema apo psoriaza.

  Lodhja

  Mungesa e kalçiumit manifestohet me lodhje ekstreme, mungesë energjie dhe plogështi të vazhdueshme. Rekomandohet të mos merrni pije energjie por të pasuroni regjimin tuaj ushqimor.

  Depresioni

  Kalciumi është thelbësor jo vetëm për humorin. Ai ka efekt qetësues për trupin dhe trurin. Sa më pak kalcium të merrni aq më të acaruar dhe të depresionuar do të jeni.

  Pagjumësia

  Gjatë gjumit, nivelet e kalciumit luhaten ndjeshëm. Në këto orë, trupi pëson rënien më të madhe të nivelit të kalciumit. Kjo do të prishë cilësinë e gjumit sepse kalciumi ka një rol të fortë në formimin e melatoninës, hormonit që na ndihmon të flemë.

  Imuniteti i dobët

  Kalciumi luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar. Mungesa e tij e bën trupin më të dobët dhe më të brishtë ndaj baktereve. Kësisoj ju do të sëmureni më shpesh nga e ftohura dhe gripi.

  Vështirësi në gëlltitje

  Mund të duket e çuditshme, por mungesa e kalciumit shkakton vështirësi në gëlltitje. Kjo ndodh si pasojë e kontraktimit të keq të muskujve të fytit. Ndonjëherë gjërat përkeqësohen duke shkaktuar ndryshime edhe në të folur.

  Dhimbje dhëmbi

  Siç e thamë edhe më lart, pjesa më e madhe e kalciumit në trup ruhet tek kockat dhe dhëmbët. Mungesa e këtij elementi shkakton zverdhje, prishje dhe rënie të dhëmbëve.

  Si të trajtoni mungesën e kalçiumit

  Çdo i rritur ka nevojë për 1000 mg kalcium në ditë. Kjo sasi mund të plotësohet duke ngrënë më shumë brokoli, barishte, salmon, sardele, peshk ton, djathë, qumësht, bajame, qiqrra, fasule dhe fara susami. Për të garantuar një përthithje më të mirë të kalciumit duhet të merrni edhe vitaminë D e cila gjendet tek e verdha e vezës, gocat e detit, karkalecët e detit, kërpudhat, lëngu i portokallit dhe tërshëra./AgroWeb.

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Lifestyle16 Qershor 2024
  Dashi Parashikohet një muaj i ri i mbushur me evente interesante për tu rikthyer në lojë, pas një periudhe përhumbje, sidomos në...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Lifestyle14 Qershor 2024
  Është i ri me moshë, por ka arritur ta përvetësoj talentin e tij prej frizeri si askush tjetër. I riu nga Prishtina,...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.