Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Dardan Molliqaj reagon ndaj lejes mjedisore për ndërtimin e hidrocentraleve

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i PSD’së, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj lejes së Kelkos për ndërtimin e dy hidrocentraleve.

  Molliqaj ka thënë se mjedisi qëndron para profitit ndërkohë që ka kritikuar marrëveshjen.

  “Mjedisi përpara Profitit! Degradimi i Bjeshkëve dhe Lumenjve të Kosovës nuk mund të ndalet për sa kohë politikat e Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit i vendosin interesat e kompanive milionëshe përpara shëndetit të mjedisit, rrjedhimisht shëndetit të secilit qytetar të Kosovës. E njëjta Ministri ka pajisur kompaninë “Kelkos” me leje mjedisore që i nevojitet për t’i ndërtuar dhe operuar me dy hidrocentrale edhe pse e njëjta me veprimtarinë e saj është dëshmuar të jetë forcë shkatërruese për mjedisin. Skandaloze t’i lejohet leja e operimit një kompanie të tillë e cila ende nuk i ka rehabilituar dëmet e shkaktuara në Bjeshkën Deçanit, gjë që mund të vërtetohet me një vizitë.”, ka thënë ai.

  “Për më tepër me politikat që po i ndjekë shteti i Kosovës po ua bën kompanive të papërgjegjshme si kjo shumë profitabil investimin, madje dhe duke i mbështetur me subvencione në emër të rritjes së prodhimit të energjisë së ripërtëritshme përmes një procesi të fshehtë dhe të dyshimtë në kurriz të njërit prej resurseve kryesore, ujit. Ministria duhet urgjentisht ta vendosë ruajtjen e mjedisit në qendër të agjendës së vet! Vendimet për resurset jetike të Kosovës nuk bën të merren pa u informuar nga kërkesat dhe mendimet e komunitetit, aktivistëve mjedisor dhe ekspertëve të çështjeve mjedisore. Andaj kjo Ministri duhet menjëherë t’i pezulloj të gjitha vendimet që kanë dalur nga ky proces i dyshimtë si masë e menjëhershme për parandalimin e degradimit të mëtutjeshëm të Bjeshkës së Deçanit.”, shton ai.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Lajme31 Mars 2023
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka dënuar ashpër djegien e tri veturave me targa RKS, duke thënë se...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.