×
 • Lajme
 • Lajme

  Damati në rastin e Konjufcës: S’ka elemente të veprës penale, qëllimi ishte mbrojtja e 8 mijë hektarë toke

  FrontOnline
  21 Shkurt 2024

  Musa Damati, avokat i deputetit të AAK-së, Pal Lekaj, ka deklaruar se aktakuza e Prokurorisë ndaj kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, nuk ka elemente të veprës penale dhe se qëllimi ishte mbrojtja e 8 mijë hektarë toke në rastin e demarkimit të kufirit me Malin e Zi.

  Sipas Damatit, veprimet politike nuk duhet të gjykohen, teksa kërkon nga institucionet e drejtësisë të merren me krimet e organizuara.

  “Veprime këto të cilat ishin bërë nga një numër i deputetëve të opozitës së asaj kohe me rastin e demarkimit kufirit si pjesë e kundërshtimit të demarkacionit me Malin e Zi e cila kishte për synim që Kosovës t’i kursente në aspektin territorial rreth 8 mije hektar tokë dhe unë mendoj si avokat si veprime të tilla politike si pjesë e rezistencës politike të deputeteve të opozitës në atë kohë ato veprime ishin të drejta dhe se nuk do duhej të rezultonin dhe të konkretizoheshin me aktakuza të tilla të pabazuar nga ana e Prokurorisë së Shtetit dhe Gjykatat tona duhet të merren me trajtimin e çështjeve të profileve të larta qe kanë të bëjë me krimet e organizuara e të cilët janë edhe të shënjëstruara nga e BE dhe jo të trajtojnë një numër të caktuar të deputeteve të opozitës duke i akuzuar atë për veprimet e tyre politike sepse në rastin konkret nuk kemi të bëjë dhe nuk kemi elemente te veprës penale të cilat konsistojnë në krimin e figurës të posaçme të veprës penale me rastin e përdorimit që ndërlidhen me përdorimin e armës apo mjetit të rrezikshëm në këtë çështje”, tha Damati. /Eo

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Lajme19 Prill 2024
  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-kryeministri Isa Mustafa i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti për një deklaratë që ai e bëri sot në 11 vjetorin e Marrëveshjes...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.