Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Daçiq: SHBA dhe BE kanë ndërruar qëndrim ndaj problemit, por jo ndaj Kosovës si shtet

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian nuk ndërrojnë qëndrim ndaj shtetit të Kosovës, por ata kanë ndërruar qëndrim ndaj vetë problemit dhe kjo është e dobishme për Serbinë, ka thënë ministri serb i jashtëm, Ivica Daçiq.

  Daçiq thotë se Serbia “ka argumente të forta” kundër anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara si “vijë të kuqe” të saj në marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve.

  “Askush nga ata s’do të ndryshojë qëndrim në lidhje me Kosovën, do të ishte marrëzi që ne të prisnim këtë nga Amerika, Gjermania dhe Franca ose kushdo në Perëndim që e ka njohur Kosovën”, tha Ivica Daçiq, siç e citoi “Kurir”.

  “Por, ata po ndryshojnë qëndrim ndaj problemit dhe kjo është e mirë dhe e dobishme për Serbinë. Ne e bëmë këtë ndryshim sepse kishim argument të fortë, sepse ishim këmbëngulës, durimtarë, dhe më me rëndësi, ua them drejtpërsëdrejti se cilat ishin vështrime tona, ua përsëritëm pafundësisht herë”, vazhdoi Daçiq, përcjell Insajderi.

  Ministri i Jashtëm i Serbisë u thirr sërish në pretendimet e tij se brend OKB-së, Kosova ka 84 vota për anëtarësim të saj, dhe se tri tjera s’janë të sigurt në qëndrimin e tyre, e që sipas tij, “shumica dërmuese prej 106 shteteve nuk e njohin Kosovën”.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Ai tha se raportet e Kosovës me ShBA-në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka folur në seancën e veçantë në Kuvend, e cila është thirrur për...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mundur ta “fusë...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s do të jetë nesër në Ankara për ceremoninë e betimit të Recep Tayyip Erdogan, i cili u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Si shkak i situatës së tensionuar në veri të vendit, Bashkimi Evropian ka dal me disa kërkesa ndaj Kosovës në mënyre që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.