×
 • Auto
 • Auto

  Cybertruck mund të mos vijë kurrë në Evropë, kjo është arsyeja

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë.

  Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e para të kamionçinës nga prodhuesi amerikan i veturave elektrike, përcjell FrontOnline.

  Por, a mund të vijë Cybertrucku edhe në Evropë?

  Zëvendës-presidenti i Tesla-s për Inxhinierinë e Automjeteve, Lars Movray konfirmoi për TopGear Netherlands se Cybertrucku mund të mos vijë kurrë në Evropë.

  Kjo për shkak të dizajnit specifik që ka kjo kamionçinë dhe për t’u shitur në Evropë duhet të jetë në përputhje me rregulloret evropiane për dizajne të caktuara.

  Rregulloret evropiane parashikojnë që skajet e pjesëve të makinave të jenë më të lakuara dhe të lëmuara dhe jo të mprehta dhe këndore.

  “Së pari, tregu për kamionçina në Amerikë është i madh”, tha Moravy. “Dhe dy: Rregullohet evropianet parashohin një trashësi lakore prej 3.2 milimetrash në pjesët e spikatura. Për fat të keq, në këtë rast është e pamundur të arrihet”, shtoi ai./FrontOnline/

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Auto24 Shkurt 2024
  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e...
  Auto23 Shkurt 2024
  Kompanitë e leasing-ut po kërkojnë lëshime nga prodhuesit e automjeteve elektrike, duke përfshirë marrëveshjet që prodhuesit do të blejnë automjete për të...
  Auto22 Shkurt 2024
  Sipas mediave britanike, Volkswagen po studion propozimet e brendshme të dizajnit, inxhinierisë dhe prodhimit për kthimin e kupës Scirocco, në formën e...
  Të tjera
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...
  Sport25 Shkurt 2024
  Arsenali ka bërë historinë në Ligën Premier pas fitores së thellë me rezultat 4-1 ndaj Newcastle United në ‘Emirates’. Pasi Liverpooli dhe...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Një rrahje mes disa personave ka ndodhur në rrugën “Isa Boletini” në Prishtinë rreth orës 12:00. Policia pas pranimit të informatës ka...
  Vip25 Shkurt 2024
  Pas eliminimit të Albi Nakos dhe Arta Kabashit, shtëpisë së Big Brother Vip iu shtuan 3 banorë të rinj. Banorët më të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi ka publikuar në rrjetet sociale një video nga aeroporti i NATO-s në Kuçovë, i cili...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.