×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Covid-19 shpërthen sërish në Kinë

  FrontOnline
  15 Nëntor 2021

  Kina, shteti ku nisi pandemia e koronavirusit, është duke u përballur me shpërthimin më të madh, të shkaktuar nga varianti Delta. Autoritetet kanë nisur të zbatojnë kufizime të reja në udhëtim.

  Sipas agjencisë së lajmeve, “Reuters”, në orët e fundit janë raportuar 1.308 raste. Disa zona kanë nisur që të kufizojnë hyrjen e njerëzve nga qyteti Dalian, ku shkalla e infektimit është rritur më së shpejti.

  Ky variant ka prekur 21 provinca, rajone dhe komuna dhe autoritetet kineze janë duke tentuar të bllokojnë përhapjen e virusit sipas politikës qeveritare për zero-tolerancë.

  Dalian – qytet me rreth 7.5 milionë banorë – është izoluar për të luftuar virusin, ka deklaruar një zyrtar i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë. Këto masa përfshijnë testime të vazhdueshme, mbylljen e aktiviteteve kulturore dhe argëtuese e transportit publik.

  Ndërsa të gjitha zonat përreth Daliani kërkojnë karantinë. Për të gjithë njerëzit që vijnë nga ky vend duhet t’i nënshtrohen karantinës për dy javë, para se të mund të lëvizin lirshëm.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...
  Sport20 Korrik 2024
  Në ceremoninë e hapjes, Nora dhe vëllai i saj, Akil Gjakova, do të mbajnë flamurin e vendit të tyre, të dorëzuar nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.