×
 • Lajme
 • Lajme

  Çollaku: Tirana kontributdhënëse e jashtëzakonshme për paqe në rajon

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm të rajonit për takime të rëndësishme, duke qenë nikoqire e zyrtarëve të lartë ndërkombëtarë, duke kujtuar këtu edhe vizitën e paradoditshme të Sekretarit Blinken.

  “Tirana zyrtare është duke dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për stabilitetin regjional e atë ndërkombëtar”, deklaroi Çollaku në “InfoPlus”, në RTK.

  Ai vuri në pah edhe angazhimin e Shqipërisë në OKB për Ukrainën, për sanksionet ndaj Rusisë dhe shumëçka tjetër që lidhen më luftën në Ukrainë.

  “Tirana zyrtare  është  një subjekt i rëndësishëm në marrëdhëniet ndërkombëtare për të kontribuar në stabilitetin e sigurinë, fillimisht në regjion e pasta më gjerë”, shtoi Çollaku.

  Ai më tej shtoi se Shqipëria po njihet si kontributdhënëse në rrjedhat e proceset integruese që janë të rëndësishme për regjionin e jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën, e kështu me radhë.

  Tutje, lidhur me kërkesën e presidentit ukrainas për Ballkanin që të jetë unike karshi Rusisë, Çollaku e vlerësoi si pozitive, si një thirrje nga një vend që është duke vuajtur pasojat e një agresioni rus, agresion i paprovokuar nga ana e Ukrainës.

  Çollaku më tej tha se Ballkani Perëndimor është një rajon me një siguri të brishtë.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.