×
 • Sport
 • Sport

  Çka do të ndodhë nëse ekipet përfundojnë me pikë të njëjta në Euro 2024?

  FrontOnline
  11 Qershor 2024

  Përfundimi i fazës së grupeve me pikë të njëjta në një Kampionat Evropian është gjithmonë i mundshëm.

  Por, çka ndodh në këtë rast?

  Cila Kombëtare kalon tutje e cila mund të shkojë në shtëpi?

  Rregullat e UEFA-s për garën më prestigjioze të futbollit janë të qarta, shkruan “Gazeta Express”.

  Nëse dy apo më shumë ekipe kanë pikë të barabarta në fund të fazës së grupeve, do të përdoret përparësia e rezultatit nga përballja kokë më kokë, për ta përcaktuar renditjen finale.

  E nëse edhe në këtë rast përballja mes tyre ka përfunduar baras, atëherë do të shkohet në përparësitë tjera.

  Rregulli do të ndiqet me përparësinë nga diferenca e golave dhe më pas nga golat e shënuar në ndeshjes mes ekipeve në fjalë.

  Më tej do të shikohet se kush ka bërë më shumë fitore dhe më pas do të shikohet disiplina (kartonët) e regjistruar gjatë krejt fazës së grupeve.

  E nëse krejt këto statistika do t’i kenë të njëjta, Kombëtaret do të detyrohen të gjuajnë penallti mes vete për ta përcaktuar ekipin që do të shkojë tutje.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Sport23 Qershor 2024
  Niclas Fuellkrug ka shënuar gol në minutën e 92-të për të evituar humbjen e Gjermanisë nga Zvicra. Zvicra e Gjermania barazuan 1:1...
  Sport23 Qershor 2024
  Barnbabas Varga i Hungarisë ka pësuar lëndim të rëndë, ndërsa ndeshja në mes të Skocisë dhe Hungarisë u ndërprerë për një moment....
  Sport23 Qershor 2024
  Kanë përfunduar pjesët e para të dy ndeshjeve të xhiros së tretë në Grupin A. Zvicra ka shkuar në pushim me epërsi...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.