×
 • Lajme
 • Lajme

  Çitaku: Zgjedhjet në veri – dështim për Qeverinë dhe ndërkombëtarët

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se procesi i votimeve në veri për shkarkimin e katër kryetarëve aktualë, ishte një dështim për Qeverinë e Kosovës dhe ndërkombëtarët.

  Në emisionin “Five”, në RTV Dukagjini, Çitaku thekson se fatkeqësisht u provua, u dëshmua që kontrollin de facto në atë pjesë të vendit e kanë strukturat ilegale.

  “Zgjedhjet u organizuan në kontejnerë, nuk u hapën as shkollat as vendvotimet e rregullta… po shihet sa e kemi sovranitetin e shtrirë në territorin e vendit. Ishte dështim i shumë anshëm realisht, dështim sepse u pa që institucionet e Kosovës nuk e kishin fuqinë t’i hapin as vendvotimet në vendet e paracaktuara dhe vendvotimet u hapën në kontejnerë, dështime dhe për Bashkësinë Ndërkombëtare që nuk arriti ta bind Serbinë që të tërhiqet nga presioni madh që ushtrohet te Lista Serbe”, tha ajo.

  Çitaku potencon se nga këto zgjedhje nuk doli fitues askush teksa shton se në atë pjesë të Kosovës do të ketë një status quo të re.

  “Është evidente që kemi nevojë përtej dialogut formal të cilin institucionet e Kosovës e organizojnë përmes BE-së në Bruksel, ne duhet të kemi një debat të hapur edhe me qytetarët serbë të Kosovës. Kemi pasur një sukses të pjesshëm në integrimin e komunitetit serbë sepse në Graçanicë, Shtërpcë e komuna të tjera megjithatë institucionet e Kosovës funksionojnë më normalisht… në ndërkohë që në pjesën veriore të vendit u dëshmua që de facto dhe de jure ne nuk kemi arritur që të komunikojmë mbase sigurisht edhe për shkak të presionit të madh sistematik që Beogradi ushtron atje”, shtoi më tej ajo.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.