×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Cilat janë përfitimet shëndetësore të magnezit?

  FrontOnline
  24 Maj 2024

  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës suaj.

  Magnezi është i nevojshëm për funksione të rëndësishme trupore, duke përfshirë rregullimin e sheqerit në gjak, kontraktimin e muskujve, funksionimin e nervave dhe ruajtjen e presionit të gjakut, ndër të tjera, shkruan Health.com.

  Edhe pse magnezi gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh, si fasulet, perimet dhe farat, dietat e shumicës së njerëzve janë shumë të ulëta në magnez, gjë që mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj.

  Suplementet e magnezit ndikojnë në uljen e sheqerit në gjak, përmirësimin e cilësisë së gjumit, zvogëlon stresin dhe të përmirëson simptomat e ankthit dhe depresionit.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Qershor 2024
  Lagështia e madhe e ajrit shton stresin pasi trupi i njeriut nuk është në gjendje të ftohet nga djersitja. Kombinimi i temperaturës...
  Lifestyle24 Qershor 2024
  Dashi Ky është një moment shumë i mirë për të vendosur për të marrë një pushim, për të udhëtuar apo për të...
  Lifestyle23 Qershor 2024
  Dashi Mund të lindë një shqetësim i vogël shëndetësor, duke ju penguar të merrni përsipër një detyrë të rëndësishme, e cila mund...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke komentuar takimin e së mërkurës midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...
  Lajme24 Qershor 2024
  Disa qytete të Kosovës, dje janë përfshirë nga një valë e madhe e reshjeve të shiut. Në disa zona të Kosovës, këto...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.